Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, w dniu 18 listopada br., w siedzibie Starostwa Powiatowego w Stargardzie odbyła się uroczysta Akademia. Wręczone zostały dyplomy wytrwałego pacjenta, dla osób długotrwale zmagających się z chorobą.

Przed Akademią, w Kościele pw. Świętego Jana w Stargardzie odbyła się Msza Święta w intencji osób zmagających się z cukrzycą.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Obecnie cukrzyca uznawana jest za epidemię XXI wieku. Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba na którą mamy wpływ, dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Uroczyste obchody połączone zostały z prelekcją dla „cukrzyków”, którą wygłosiła Elżbieta Drobik – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, Prezes Stowarzyszenia Edukacja-Zdrowie-Aktywność.

Odkrycie insuliny w 1921 roku spowodowało, że śmiertelna do tej pory choroba – cukrzyca, stała się chorobą przewlekłą. Frederick Banting, który swoim odkryciem odmienił losy diabetyków na całym świecie, zasłużył zarówno na Nagrodę Nobla, jak i na to,  by Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony był w rocznicę jego urodzin. Patrząc na 14. listopada przez pryzmat odkrycia insuliny jest to niewątpliwie radosne wydarzenie, wręcz święto dla osób, których trzustka nie wydziela tego niezbędnego do życia hormonu. Profilaktyka, samokontrola i zdrowy tryb życia są głównym środkiem sprawiającym, że z cukrzycą można żyć. Za „działanie już dziś, aby zmienić jutro” – za wytrwałość i walkę z cukrzycą nagrodzeni zostali:
1) Elżbieta Kurzawa,
2) Krystyna Ostrowska,