Głównej zawartości

Kolejny krok w stronę budowy rowerowej Trasy Pojeziernej został podjęty. W piątek Zarząd Powiatu Stargardzkiego podpisał umowę z Województwem Zachodniopomorskim w sprawie realizacji projektu „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierna”.

Przypominamy, że powiat stargardzki będzie częścią dużej sieci tras rowerowych, które powstaną w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Docelowo ma powstać 1000 kilometrów powiązanych ze sobą tras, pozwalających na krótkie wycieczki i dłuższe wyprawy po najatrakcyjniejszych turystycznie zakątkach regionu.

Koncepcja zakłada utworzenie kilku tras, m.in. nadmorskiej i pojeziernej. Ta druga będzie przebiegać przez tereny powiatu stargardzkiego. Ścieżki rowerowe w tej koncepcji mają mieć dwie odnogi w zachodniej części województwa – jedną biegnącą ze Szczecina z przedłużeniem do granicy z Niemcami przez Stargard, w kierunku Pojezierza Ińskiego i drugą – od granicy z Niemcami w okolicach Cedyni przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej trasa przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór odchodzi do granicy z województwem pomorskim. Trasa łączy główne ośrodki miejskie i prowadzi przez Parki Krajobrazowe: Cedyński, Barlinecko-Gorzowski, Iński i Drawski.

Realizacja koncepcji tras rowerowych finansowana będzie z trzech źródeł – środków unijnych (85%), samorządu województwa zachodniopomorskiego (7,5%) oraz gmin i powiatów przystępujących do projektu (7,5%).

Więcej o koncepcji sieci tras rowerowych można przeczytać na stronie: www.rowery.rbgp.pl