Głównej zawartości

Przedświąteczna gorączka sprzyja oszustom internetowym, dla których grudzień jest czasem żniw. W szale przedświątecznych zakupów często zapominamy o podstawowych czynnościach, które chronią  nas  przed utratą pieniędzy. O tym, jak bezpiecznie kupować przez Internet, na co zwrócić uwagę i jakie zagrożenia  wiążą się z aukcjami internetowymi, opowiada Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Stargardzie Edyta Domińczak.

W pierwszej kolejności, sprawdźmy wiarygodność sklepu – czy sklep działa legalnie oraz czy posiada NIP lub regon. Takie dane zazwyczaj znajdują się w zakładce „kontakt”. Dodatkowo zweryfikujmy adres sprzedawcy i kontakt  telefoniczny. Jeśli sprzedawca nie ukrywa adresu, a kontakt telefoniczny jest dostępny, oznacza to, że  sprzedawca nie jest wirtualny.  Dobrze poczytać również opinie o sprzedawcy. Niezastąpionym źródłem informacji są tu fora internetowe i serwisy opinii.

Jeśli kupujemy przez serwis Allegro, zwróćmy uwagę na to, czy sprzedawcą jest osoba prywatna, czy firma-osoba prowadząca działalność gospodarczą. To bardzo ważne, dlatego że tylko w przypadku zakupów dokonywanych od firmy, konsument ma prawo zwrócić towar zakupiony w drodze na odległość bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od wydania towaru.  O swojej decyzji należy powiadomić wcześniej sprzedawcę. Podstawą do odstąpienia jest złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość.  Sposób powiadomienia sprzedawcy o odstąpieniu zapisany jest najczęściej w regulaminie zwrotów.  Może to być zwykły e-mail, ale najbezpieczniej  jest wysłać oświadczenie listem poleconym, a następnie odesłać  niechciany produkt.  Produkt nie może nosić śladów użytkowania. W razie odstąpienia ponosimy wyłącznie bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, co oznacza, że sprzedawca jest zobowiązany  do zwrotu  wartości rzeczy, jak również najtańszej  kwoty wynikającej z kosztu  dostarczenia rzeczy.

Sprzedawca oferuje różne formy płatności. Używaj kart kredytowych, zamiast debetowych. Karta debetowa jest bezpośrednio połączona z kontem bankowym jej właściciela. Jeśli sprzedawca nie wzbudza do końca  naszego zaufania zawsze możemy wybrać płatność za pobraniem. Jest droższa, ale zabezpiecza nasz interes.  Jeśli to coś wartościowego, warto wykupić dodatkową opcję „sprawdzenie towaru przy kurierze”. Pamiętaj, że bez takiej opcji kurier nie musi pozostać do chwili,  aż rozpakujesz paczkę i sprawdzisz jej zawartość.

Porównajmy ceny  w specjalnej witrynie. Nie zawsze dużo oznacza tanio. Zakupy przez Internet  to oszczędność czasu i pieniędzy pod warunkiem, że korzystamy ze sprawdzonych e-sklepów zabezpieczonych certyfikatem SSL.  Strona taka posiada symbol, np. kłódki w pasku adresu.  Bezpieczny komputer  to bezpieczne zakupy.  Pod żadnym pozorem nie należy robić zakupów, spiesząc się i  poprzez niezabezpieczoną sieć publiczną. Bezpieczeństwo gwarantują również programy antywirusowe.

Jeśli towar jest niezgodny z umową, nie bójmy się składać reklamacji. Odpowiedzialność sprzedawcy za wady i usterki trwa 2 lata. Zachowaj paragon jako podstawę do ewentualnej reklamacji towaru.

Podsumowując, świąteczne podarunki warto kupować w Internecie. Jeśli  jednak prezenty okażą się nietrafione, będzie mniejszy problem z oddaniem ich sprzedawcom.  Natomiast,  ci którzy zaopatrzą  się w tradycyjnych stacjonarnych sklepach, mogą mieć z tym problem.