Głównej zawartości

Już w najbliższą środę 25 stycznia na terenie całego kraju po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Odblasków. Z tej okazji, już od rana w Stargardzie, w rejonie Placu Wolności, policjanci wraz z przedstawicielami Powiatowej Rady Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, będą rozdawać mieszkańcom elementy odblaskowe.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie Dzień Odblasków organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do akcji przyłączają się także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast. Ponadto wzór i kształt odblasków każdego roku jest przygotowywany przez inną znaną osobę, a następnie promowany przez nią w mediach. Na przestrzeni lat akcja zyskała wielkie uznanie i bardzo dużą popularność. Celem projektu jest oczywiście zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbędzie się po raz pierwszy. Wydarzenie promowane będzie przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę. Rysunki jego autorstwa znajdą się na opaskach odblaskowych, które będą wręczane pieszym w ramach akcji.
 
Dzień Odblasków zorganizowany zostanie w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.