Głównej zawartości

Dzisiaj na terenie całego kraju po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Odblasków. W ramach tej akcji w Stargardzie już od wczesnych godzin porannych policjanci wspierani przez Powiatową Radę Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i firmę Bridgestone, rozdawali elementy odblaskowe pieszym i rowerzystom.

Przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie Dzień Odblasków organizowany jest co roku. Tam do akcji przyłączają się także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast. Ponadto,  ich wzór i kształt każdego roku jest przygotowywany przez inną znaną osobę, a następnie promowany w mediach. Na przestrzeni lat akcja zyskała wielkie uznanie i bardzo dużą popularność. Celem projektu jest oczywiście zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

25 stycznia w Polsce Dzień Odblasków odbył się po raz pierwszy. Wydarzenie promowane jest przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę – autora rysunków odwzorowanych na opaskach odblaskowych, które wręczane są w ramach działań. Z założenia udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego w Stargardzie działania z Policją prowadzili przedstawiciele Powiatowej Rady Bezpieczeństwa, którzy przekazywali również elementy odblaskowe ufundowane przez firmę Bridgestone Stargard.

Mundurowych ze stargardzkiego Ruchu Drogowego i Prewencji wspieranych przez przedstawicieli Powiatowej Rady Bezpieczeństwa w Stargardzie na ulicach można było dostrzec już od wczesnych godzin porannych. Podczas akcji prowadzonej między innymi w centrum miasta, na przystankach autobusowych i w rejonie dworca kolejowego oraz pod przedszkolami wszyscy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zostali obdarowani elementami odblaskowymi. Biorąc pod uwagę fakt, że odblask pozostawiony w domu bądź schowany w kieszeni nie czyni nas bezpieczniejszym, idea dzisiejszych działań była taka, aby element odblaskowy natychmiast założyć na siebie.
                       
Dzień Odblasków zorganizowany został w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

podkom. Łukasz Famulski