Głównej zawartości

14 lutego w całej Polsce obchodzono 75. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Wspominano tych, którzy walczyli o wolny, niepodległy kraj. Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski wziął udział w uroczystościach, zarówno w Szczecinie, jak i w Stargardzie.

W Stargardzie zorganizowano Mszę Świętą w kościele św. Jana z inicjatywy Stargardzkiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dowódcy Garnizonu Stargard oraz Starosty Stargardzkiego.  W nabożeństwie, z udziałem asysty honorowej oraz pocztu sztandarowego Wojska Polskiego, uczestniczyły środowiska kombatanckie, a także przedstawiciele samorządów, służb, instytucji i organizacji z powiatu stargardzkiego. Na koniec, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK. 

Wcześniej Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski uczestniczył w obchodach rocznicowych w Szczecinie, podczas których odznaczona została działaczka Stargardzkiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK – Teresa Ruszkowska. Wręczono jej Odznakę za Pracę Społeczną na rzecz Światowego Związku Żołnierzy AK. Pani Teresa jest córką żołnierza Armii Krajowej. W działalność Koła w Stargardzie jest zaangażowana od początku jego istnienia. 

W ramach szczecińskich obchodów przeprowadzono Apel Pamięci oraz złożono kwiaty pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Następnie w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się jubileuszowe spotkanie.

Uroczystości w Stargardzie:

Fot. Tadeusz Surma

Uroczystości w Szczecinie:

Fot. wzp.pl