Głównej zawartości

4 marca w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbył się okręgowy etap XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. ZSB-T, który był organizatorem i gospodarzem wydarzenia, gościł u siebie 21 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych.

Były to: Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych z Gorzowa Wielkopolskiego, Zespół Szkół nr 7 z Koszalina, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Wałcza, Zespół Szkół Budowlanych ze Szczecina oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Chojny. Uczestnicy Olimpiady to najlepsi uczniowie ze szkół budowlanych okręgu szczecińskiego, wyłonieni po eliminacjach szkolnych.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych organizowana jest nieprzerwanie od 1987 r. Znajduje się w rejestrze olimpiad przedmiotowych MEN. Przygotowując się do udziału w zawodach, uczniowie rozwijają zainteresowania budownictwem oraz pogłębiają wiedzę i umiejętności budowlane, zapoznają się z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi, są zachęcani do rozwijania swoich uzdolnień.

Trzech najwyżej uplasowanych uczniów będzie reprezentować okręg szczeciński na etapie centralnym, który skupia najlepszych uczniów ze szkół budowlanych z całej Polski. Uczestnicy będą walczyć o zwolnienie z egzaminu zawodowego i o indeks uczelni technicznych. Zespół Szkół Budowlano-Technicznych reprezentowali uczniowie z klasy IV A TZ: Krzysztof Bukowski i Wiesław Lipa oraz z klasy III A TZ: Monika Filas i Szymon Chachuła.

Tradycją Olimpiady jest włączanie się do jej organizacji firm i przedsiębiorstw działających na regionalnym rynku budowlanym. Przybiera ono formy pomocy zarówno finansowej, jak i rzeczowej w postaci materiałów reklamowych firm. W tym roku sponsorami Olimpiady byli: Powiat Stargardzki, Miasto Stargard oraz firmy (sponsorzy główni): Fakro, PPG, Stowarzyszenie Producentów Cementu; sponsorzy okręgu: Samsung, Mega, Atlas, Marbud, Sanit.

Na zakończeniu etapu okręgowego Olimpiady obecni byli: Wicestarosta  Iwona Wiśniewska, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Stargardzie Jerzy Hernet oraz Przewodniczący Rady Powiatu Stargardzkiego Krzysztof Ciach. Wręczyli oni dyplomy uczestnictwa i upominki ufundowane przez sponsorów.

Reprezentacje szkół budowlanych, które wzięły udział w zmaganiach:

Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych im. Mikołaja Kopernika w Gorzowie Wielkopolskim:
Sara Nowacka
Sylwia Jakubowska
Jakub Kozak
opiekun – Anna Kamińska

Zespół Szkół Nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie:
Tomasz Roszczyk
Patryk Zadrużniak
Adrian Stepień
Justyna Garlin
Zuzanna Suska
opiekun – Małgorzata Cierocka

Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie:
Krzysztof Bukowski
Wiesław Lipa
Szymon Chachuła
Monika Filas
opiekun – Bartłomiej Majkowski

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu:
Mateusz Jędrasik
Paweł Arendarski
opiekun – Dagmara Turkiel

Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie:
Gracjan Karabowicz
Tomasz Mazur
Karolina Iwańska
Weronika Ludek
Konrad Kosior
Daniel Partyka
opiekun – Magdalena Wojtaszak-Kasza

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie:
Daria Jakubowska
opiekun – Anna Szemiot-Trzecka

Fot. ZSB-T