81 osób wzięło udział w I Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 11 marca w Kobylance. Start poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu. Wójt Gminy Kobylanka Mirosław Przysiwek i Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski nie tylko przywitali uczestników, ale sami również wzięli udział w biegu.

Bieg zorganizowali: Urząd Gminy Kobylanka, Gminny Ośrodek Kultury Kobylanka i GZS Znicz Niedźwiedź. Start i meta biegu były usytuowane przy Gminnym Ośrodku Kultury przy ulicy Jeziornej. Wraz z numerami startowymi, zawodnicy otrzymali opaski odblaskowe oraz ryngrafy od Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Pierwsze wystartowały dzieci, które miały  do pokonania dystans ok. 1 km. Następnie odbył się pokaz kawalerzystów. Po nim, główną trasę liczącą 4 km pokonało 56 osób – wśród nich m.in. żołnierze 102 Batalionu Ochrony z Bielkowa. Na mecie wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. Wręczali je: płk Jacek Rolak – Dowódca BWD WKP-W, ppłk Marek Nowak – Komendant WKU Stargard oraz ppłk Rafał Jędro – Dowódca 102 Batalionu Ochrony w Bielkowie. Wszyscy zawodnicy po biegu zostali zaproszeni na grochówkę przygotowaną przez KGW Kobylanka.

W czasie biegu wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego „Żołnierze Wyklęci”. Uczestnicy nagrodzeni zostali w dwóch kategoriach:

Kategoria klasy I-V:
I miejsce Nelly Czajka-Rożek – SP Kunowo
II miejsce Paweł Maj – SP Kunowo
III miejsce Kacper Gryckiewicz – SP Kunowo

Kategoria klasy VI – III gimnazjum:
I miejsce Nina Chabelska – SP Kobylanka
II miejsce Augustyna Wieckowska – ZSP Reptowo
III miejsce Julia Kędzierska – ZSP Reptowo

Następnym punktem programu było losowanie nagród dla uczestników biegu. Nagrody ufundowane zostały przez UG  Kobylanka, GOK  Kobylanka, GZS Znicz Niedźwiedź, WKU Stargard oraz Powiat Stargardzki.

Imprezie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego. Można było również skorzystać z punktu informacyjnego WKU Stargard.

Fot. Fotografia Stargard

Fot. W Gruca