Głównej zawartości

W tegoroczne ferie grupa katechetów z Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w tym Ewa Januszkiewicz z II Liceum Ogólnokształcącego, wzięła udział w wyprawie do Kenii, w ramach misji prowadzonych przez siostry Felicjanki. Katecheci odwiedzili  m.in. szkoły, szpitale, hospicja dla dzieci chorych na AIDS i inne placówki. Pamiątki i dary na wyjazd przygotowali uczniowie II LO. 

Uczniom i nauczycielom w Kipsing został przekazany  pamiątkowy album ze zdjęciami i pozdrowieniami z II LO, a także 23 kilogramy darów – przyborów szkolnych, zabawek i środków higienicznych. Nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali również pieniądze, które przekazano za zakup materaców do szkolnego internatu oraz spożywczej kukurydzy zakupionej dla tamtejszej ludności, która boryka się z problemem głodu.

„Zetknięcie się z kenijską szkołą jest bardzo ubogacającym doświadczeniem – mówi Ewa Januszkiewicz. – Podczas wyjazdu nie spotkaliśmy się z żadnym dzieckiem, które uczęszczałoby do szkoły z niechęcią. Kiedy po długiej przerwie zadzwonił dzwonek, podczas której dzieci przebywały na podwórku, po dwóch minutach pozostał po nich tylko tuman kurzu, tak biegły na lekcje! Czegoś takiego nigdy jeszcze nie widziałam. Uczniowie na głos wyrażali wobec nas swoje pragnienia, mówiąc, że chcą w przyszłości zostać lekarzem, pilotem, policjantem, czy misjonarzem. Warunki w szkołach są bardzo trudne, ale dzieci lubią i chcą w niej przebywać. Często też spożywają w niej jeden posiłek dziennie, dlatego noszą przy sobie takie małe miseczki. Nie wszystkich jednak stać na szkołę, ponieważ jest ona płatna. Wiele miejsc w ławkach jest pustych i dużo dzieci z powodu biedy nie uczęszcza do szkoły. Widziałam wiele dzieci bosych, a nawet nagich z ubóstwa w buszu. Mundurek szkolny czasem stanowi jedyne odzienie dziecka”.

Celem wyjazdu jest m.in. rozpowszechnianie projektu „Stypendium dla ucznia w Kenii”. Gdyby któraś szkoła lub osoba prywatna, grupa przyjaciół lub rodzina w roku wolontariatu chciała wziąć udział w projekcie i objąć  jedno z tych dzieci opłatą edukacyjną, która wynosi 100 $ rocznie, proszę kontaktować się z wizytatorką katechetyczną  siostrą Agnieszką Piątkowską pod nr. tel. 513 335 655. Nieoceniona wdzięczność dziecka gwarantowana!