Głównej zawartości

Do 30 marca w Starostwie Powiatowym można podziwiać wystawę „Via Crucis Stargardia”. Swoją wizję Drogi Krzyżowej w odniesieniu do problemów współczesnego świata przedstawili artyści-plastycy z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie i Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”. Prace dostępne są na pierwszym piętrze urzędu (przy sali konferencyjnej).

Prezentowane kompozycje to nic innego jak spojrzenie na mękę Jezusa oczami plastyków, żyjących w epoce wielkich zdobyczy technologicznych, jednocześnie skupiających i pochylających się nad wydarzeniami sprzed dwóch tysięcy lat. To spojrzenie oczami ludzi wywodzących się z odmiennych środowisk, mających różne doświadczenia życiowe, różniących się od siebie pochodzeniem, wyznawaną wiarą i przede wszystkim sposobem oraz stylem tworzenia. Taki właśnie człowiek, artysta, plastyk spotyka w swojej pracy Człowieka i słyszy historię Jego męki i śmierci...

Druga edycja wystawy jest nietypowa – oglądamy bowiem 16 stacji. Stacja „Zmartwychwstanie” dedykowana jest wszystkim naszym braciom obrządku wschodniego, natomiast „Wołanie o pokój” jest reakcją na sytuację w kraju, jak i na świecie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie, we współpracy ze Stargardzkim Stowarzyszeniem Miłośników Sztuk Plastycznych „Brama”, pomysłodawcą: Maciej Dura-Pomarański z Działu Promocji i Organizacji Imprez MDK Stargard.

Stacje drogi krzyżowej i ich autorzy:
1. Wyrok / Uliana Turchenko
2. Krzyż na ramionach / Ludmiła Sabadini
3. Pierwszy upadek / Marek Fiszer
4. Syn spotyka Matkę /  Bożena Smółka
5. Pomoc w niesieniu krzyża / Ewa Fijołek
6. Otarcie twarzy / Elżbieta Szumska
7. Upadek drugi / Jolanta Brejdak
8. Płaczące niewiasty / Patrycja Mróz
9. Trzeci upadek / Maciej Dura-Pomarański
10. Obnażenie / Dagmara Ładniak
11. Przybicie / Andrzej Kowalski
12. Śmierć /  Edyta Olejarz
13. Zdjęcie z krzyża / Jadwiga Kruża
14. Grób / Teresa Babińska
15. Zmartwychwstanie / Marian Preiss
16. Wołanie o pokój / Piotr Kosmal

Strona poświęcona „Via Crucis Stargardia” - http://mdkstargard.wixsite.com/viacrucisstargardia

Opis wystawy: mdk.stargard.pl