- Dzięki programowi „Mieszkanie Plus” w Stargardzie może powstać nawet 400 mieszkań dla rodzin o mniejszych dochodach – zapowiedział Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski. Dziś w starostwie odbyło się spotkanie, na którym podpisano list intencyjny w sprawie realizacji rządowego programu „Mieszkanie Plus” w naszym mieście.

Jak poinformował pełniący obowiązki prezydenta Paweł Bakun, Miasto Stargard na potrzeby programu przekaże docelowo dwie działki. Jedna z nich znajduje się na os. Lotnisko, gdzie planowane jest stworzenie ok. 100 mieszkań. Ich budowa może ruszyć już w przyszłym roku.

„Mieszkanie Plus” zakłada budowę mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Ceny najmu mają być dostosowane do potrzeb rodzin słabiej uposażonych. Budowę mieszkań sfinansuje fundusz zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. Podpisany przez spółkę i Miasto Stargard list intencyjny jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz ekonomicznych i prawnych, a w późniejszym czasie do podpisania umowy inwestycyjnej.

- Wierzymy, że da się budować niedrogo i jednocześnie dobrze – przekonywał Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. Dodał także, że najlepszym partnerem do realizacji programu są samorządy lokalne, które najlepiej znają potrzeby mieszkaniowe w swoim regionie.

Stargard jest piątym miastem w województwie zachodniopomorskim, które dołączyło do programu „Mieszkanie Plus”. Wcześniej działki pod budownictwo mieszkaniowe wytypowane zostały przez Stepnicę, Szczecin, Świdwin i Świnoujście. Szacuje się, że w Zachodniopomorskiem może powstać nawet 2 tysiące nowych mieszkań, a w całej Polsce ok. 60 tys.

Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Stanisław Kudroń przyznał, że program jest odpowiedzią rządu na obecną sytuację na rynku mieszkaniowym:

- Ponad milion polskich rodzin nie ma szans na najem lub kupno własnego mieszkania. Wyzwaniem jest nie tylko wysoka cena mieszkań, ale też niewielka powierzchnia przypadająca na jedną osobę i stosunkowo niski standard lokali.

W konferencji uczestniczyli: Dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Stanisław Kudroń, Poseł na Sejm RP Michał Jach,  Prezes Zarządu BGK Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz, Dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie Elżbieta Danielak,  pełniący funkcję Prezydenta Miasta Paweł Bakun oraz  Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski.

Fot. Tadeusz Surma