Głównej zawartości

Dobrzany to jedna z siedmiu zachodniopomorskich miejscowości, w której mieszkańcom na ratunek pospieszy nowoczesny ambulans. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego zakupiła w sumie dziesięć takich pojazdów. Oficjalne przekazanie wartej ponad pół mln zł karetki nastąpiło we wtorek.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Wicemarszałek Województwa Jarosław Rzepa, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Roman Pałka, Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski, Członek Zarządu Powiatu Adam Chrałowicz oraz Burmistrz Dobrzan Anna Gibas.

Nowe auto to Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI wyposażone w najnowszy sprzęt i aparaturę medyczną, m.in. defibrylator z możliwością teletransmisji zapisu EKG, urządzenie do automatycznego ucisku klatki piersiowej, kardiomonitor, respirator, pompę infuzyjną, nosze podbierające, deskę ortopedyczną, krzesełko transportowe i system lokalizacji pojazdu.

Pozostałe karetki trafią do Koszalina, Goleniowa, Połczyna-Zdroju i Białogardu. Z nowych samochodów korzystają już filie Stacji w Szczecinie i Choszcznie.

- Wymiana i uzupełnianie taboru to nasz obowiązek i konieczność. Bez sprzętu najwyższej klasy trudno zbudować poczucie bezpieczeństwa. Każdego miesiąca ambulanse Stacji przejeżdżają od 4 do 6 tys. km, dlatego pojazdy muszą być nowoczesne i sprawne - powiedział dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego na tegoroczną modernizację medycznego taboru wydała ponad 5,4 mln zł. W sumie w latach 2010-2016 Stacja przeznaczyła na wymianę swojej floty ponad 40 mln zł. Łącznie wzbogaciła się o 85 nowoczesnych pojazdów. Obecnie dysponuje 145 ambulansami. Rocznie wykonują one ponad 160 tys. wyjazdów ratujących życie i przejeżdżają 4 mln km.Źródło: www.wzp.pl