25 kwietnia w Zespole Szkół nr 5 w Stargardzie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu o miano najlepszego kucharza i najlepszego cukiernika szkoły. Zadaniem kucharzy było stworzenie dania zainspirowanego hasłem „Wariacje na temat warzyw”, a cukierników – „Tort na każdą okazję”.

Pierwszy etap konkursu to eliminacje klasowe. Młodzież rozwiązywała test składający się z 40 pytań. Osoby z najwyższą punktacją przeszły do eliminacji szkolnych i ponownie pisały test. 10 osób z najwyższą punktacją z klas cukierniczych i gastronomicznych przeszło do części praktycznej konkursu. Uczniowie musieli wykazać się inwencją twórczą i przygotować swoje popisowe danie lub ciasto.

,,Wariacje na temat warzyw” – hasło przewodnie dla kucharzy, którzy zaprezentowali różne dania. Były one nie tylko smaczne, ale i pięknie podane. Potrawy przygotowane przez uczestników to: papryka faszerowana kaszą bulgur, makaron z cukinii i marchewki oraz puree z groszku; chipsy z marchwi i selera, jako dodatek pierś marynowana z kurczaka; rolada ze szpinaku z serkiem mascarpone i łososiem, podana na rukoli; pieczone ziemniaki podane na roszponce z sosem winegret, serem fetą i pomidorem koktajlowym; puree z zielonego groszku i brokułu oraz sałatka koktajlowa z grillowaną  piersią drobiową.

Poziom konkursu był tak wysoki, że jury zdecydowało o przyznaniu równorzędnych nagród. W kategorii „Najlepszy kucharz ZS nr 5” są to: Przemysław Zalewski, Paweł Trusiewicz, Dominika Pacyna, Gabriela Drozd, Ewa Salamon.

,,Najlepszy cukiernik ZS nr 5”: Klaudia Gazda, Dominika Wojciechowska, Gabriela Koczedof, Letycja Cieśla, Katarzyna Kolano.

Nagrody rzeczowe ufundowane przez Powiat Stargardzki i Zespół Szkół nr 5, laureatom obu konkursów wręczyła Pani Elżbieta Świderska – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym oraz  Pani Jolanta Kawszyn – Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Stargardzie.

Organizatorami konkursów były panie: Marzena Samujło, Danuta Puchniarska, Dorota Kujawska, Monika Nowicka-Chorągiewicz.