Przez najbliższy miesiąc w starostwie można podziwiać mandale – artystyczne koła, symbolizujące harmonię i doskonałość, którym przypisuje się właściwości terapeutyczne. Autorką prac jest Joanna „Yioti” Szala. Wystawę, w ubiegłym tygodniu, otworzyła Starosta Iwona Wiśniewska.

Joanna Szala to z wykształcenia technik ekonomista, z zamiłowania - artystka. Jak sama mówi, maluje właściwie od zawsze. Z mandalą zetknęła się wiele lat temu. Stała się dla niej formą autoterapii, a z czasem również motywem przewodnim jej twórczości.

- Mandala z sanskrytu oznacza koło, reprezentuje przestrzeń wewnętrzną, a jej centrum stanowi jedność. Koncentracja na tym punkcie wewnętrznym równoważy chaos, zwiększa samoświadomość, jest źródłem energii oraz działa odprężająco na umysł – wyjaśnia autorka.

Mandale Joanny Szali powstają za pomocą różnych technik, metodą autorską. Autorka czerpie inspiracje z natury i sztuki etnicznej. Do tego, aby „wyjść” ze swoją sztuką do ludzi przekonał ją ArtFestiwal Stargard.

Pomysłodawczynią oraz kuratorką wystawy w starostwie jest Pani Bernadeta Wdzięczna.

Fot. Tadeusz Surma