Głównej zawartości

Dzień Białej Laski to międzynarodowe święto osób niewidomych i niedowidzących, które w Polsce obchodzone jest od 1993 roku. Uroczystość z tej okazji od lat organizuje stargardzkie koło Polskiego Związku Niewidomych. 19 lipca jego członkowie spotkali się w Domu Kultury Kolejarza.

Na co dzień pomagają osobom tracącym wzrok i ich bliskim w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Uczą, jak być samodzielnym w domu, pracy czy podczas podróży. Udowadniają, że mimo niepełnosprawności mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i czerpać radość z każdego dnia. Stargardzkie koło PZN to przede wszystkim ludzie, którzy mogą na siebie wzajemnie liczyć.

Dzień Białej Laski jest okazją, aby wymienić się doświadczeniami i przybliżyć sytuację osób niewidomych i niedowidzących w Polsce. Dlatego też do udziału w spotkaniach zapraszani są przedstawiciele władz samorządowych. W tegorocznej uroczystości udział wzięły Starosta Iwona Wiśniewska oraz Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Sowa.

Starosta wręczyła prezent dla członków stargardzkiego koła – artykuły tyfloinformatyczne, tj. urządzenia, które pomagają osobom niewidomym w codziennym funkcjonowaniu.

Fot. Tadeusz Surma