Głównej zawartości

Dziesięć dni zostało do rozpoczęcia 44. Ińskiego Lata Filmowego. Znamy już pierwszy harmonogram projekcji, a także nazwiska aktorów oraz reżyserów, którzy pojawią się na festiwalu. Nie zabraknie też wielu ciekawych wydarzeń towarzyszących, jak koncerty czy wystawy. A to wszystko w dniach 11-20 sierpnia.

Jak co roku podczas ILF możemy liczyć na obejrzenie najnowszych produkcji polskich, ale nie tylko. Będzie też „Kino Naszych Sąsiadów”, czyli przegląd najciekawszych propozycji z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji. Zobaczymy ponadto filmy izraelskie, dokumenty świata, filmy i bajki dla dzieci oraz cykl filmów o tańcu. Centrum ILF będzie oczywiście kino „Morena”, ale niektóre produkcje zobaczymy również w kinie plenerowym.

Filmy
Festiwal zainauguruje „Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie” (po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami). Ponadto, w programie można znaleźć pozycje takie jak: „Dzikie historie”, dokument „Ostatni w Aleppo”, „Ostatnia rodzina”, „Jestem mordercą”, „Marsjanin”, „Czego dusza zapragnie”, „Osobliwy dom Pani Peregrine”, „Honorowy obywatel”, „Nauczycielka”, i wiele innych.

Ludzie kina
Do Ińska przyjedzie ponad dwadzieścia osób związanych z kinem. Wśród nich reżyserzy, producenci, aktorzy i operatorzy. Festiwal odwiedzą m.in. Krzysztof Kowalewski („Ja i mój tata”),  Piotr Jaxa („Zwierzęta”), Anna Zamecka („Komunia”), Jerzy Hoffman, Marcin Kwaśny („Wyklęty”), Kondrat Łęcki („Wyklęty”), Marcin Borchardt („Beksińscy. Album wideofoniczny”), Paweł Maślona („Atak paniki”), Jan Kidawa-Błoński („Gwiazdy”), Maciej Żak („Konwój”), Tomek Ziętek („Konwój”).

Wystawy
Na ińskim nadbrzeżu pojawi się wystawa poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy. Zaprezentowane zostaną na niej wszystkie filmy fabularne reżysera, które powstawały przez 60 lat. Kolejna z wystaw będzie poświęcona Arkowi Gacparskiemu – artyście, grafikowi i karykaturzyście, który przez wiele lat przyjeżdżał do Ińska, gdzie tworzył rysunki na potrzeby ILF. Festiwal filmowy będzie także okazją do zaprezentowania – po raz pierwszy – prac, które powstaną w ramach polsko-niemieckiego pleneru malarskiego „Bramy do Przyszłości”. Projekt realizuje Powiat Stargardzki wspólnie ze Stargardzkim Stowarzyszeniem Sztuk Plastycznych „Brama”. 

Koncerty
Na muzycznej scenie ILF zagości Czesław Mozil. Wystąpi on z autorskim projektem „Czesław Śpiewa Solo Act”. To przewrotna, słodko-gorzka i zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Ponadto, w Ińsku wystąpi jeden z najważniejszych przedstawicieli ukraińskiej sceny folkowej, Sasha Boole.

Program 44. ILF jest na bieżąco aktualizowany, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony: ilf.org.pl. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Gmina Ińsko. Imprezę wspiera Powiat Stargardzki.

Fot. ilf.org.pl