2 sierpnia wydano Zarządzenie Starosty Stargardzkiego w sprawie wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu. Decyzja została podjęta po wcześniejszym spotkaniu Starosty Iwony Wiśniewskiej z przedstawicielami gmin, służb i straży oraz Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych.

W  związku z przekroczeniem ostrzegawczego poziomu wody na rzece Inie oraz prognozowaną niekorzystną sytuacją hydrologiczną ogłaszam pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu stargardzkiego od godziny 12:00 dnia 02.08.2017 r. do odwołania – czytamy w zarządzeniu.

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się na obszarze gmin: Dolice, Stara Dąbrowa, Chociwel, Suchań, Stargard oraz miasta Stargard.

Powołanie pogotowia oznacza większą gotowość służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludności oraz przeciwdziałanie skutkom powodzi. Włodarze wymienionych w rozporządzeniu gmin są zobowiązani do monitorowania sytuacji na zagrożonych terenach oraz dokonania przeglądu procedur, sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych. Wszystkie informacje na bieżąco będą przekazywane Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego.