Głównej zawartości

W tym roku już bez gimnazjów, za to z ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Do tego nowa podstawa programowa. Nauka w liceach potrwa teraz cztery lata, w technikach pięć. Podczas powiatowo-miejskiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018 Starosta Iwona Wiśniewska oraz Prezydent Miasta Rafał Zając opowiedzieli o wyzwaniach, jakie czekały na samorządy i szkoły zanim uczniowie usłyszeli pierwszy dzwonek.

Uroczysty apel odbył się 4 września w Szkole Podstawowej nr 5, obchodzącej swoje 60-lecie.

W szkołach prowadzonych przez Powiat naukę rozpoczęło 1040 uczniów w 41 oddziałach klas pierwszych i 2 oddziałach klasy siódmej. Tym samym, powstały dwa oddziały więcej niż planowano – w II LO i ZS nr 1. Wszystkich uczniów jest ok. 3400. Uczyć ich będzie 430 nauczycieli.

Pod koniec wakacji w trzech placówkach upłynęły kadencje dyrektorów. Przeprowadzone konkursy nie przyniosły zmian i tak dyrektorem II LO dalej będzie Andrzej Kałuża, Zespołu Szkół nr 2 – Marcin Przepióra, a Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – Urszula Lewtak.

Na nadejście uczniów przygotowano też budynki. W tym roku termomodernizacji poddane zostało I Liceum Ogólnokształcące. Wartość tego przedsięwzięcia to 2 mln 137 tys. zł, z czego 80% kosztów pokryło dofinansowanie z MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Resztę – 427,5 tys. zł, Powiat Stargardzki pokrył z własnego budżetu.

W II LO wykonano generalny remont łazienek dla uczniów, a w kompleksie sportowym Orlik – konserwację nawierzchni boisk i siedzisk zewnętrznych. W zaawansowanym stopniu jest również termomodernizacja Bursy Szkolnej. Koszt tej inwestycji to blisko 2 300 000 zł (w tym dofinansowanie NFOŚiGW – 630 000 zł).

Fot. Dariusz Górski