Głównej zawartości

Rokrocznie we wrześniu obchodzimy Światowy Dzień FAS (alkoholowy zespół płodowy). Pomorze Zachodnie od wielu lat aktywnie uczestniczy w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink w której bierze udział blisko 35 krajów europejskich. Kampania ma na celu podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Nieprawidłowości te są skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Choroba jest nieuleczalna, gdyż zmiany, które raz zaszły w mózgu nie mogą zostać cofnięte.
W społeczeństwie natomiast nadal istnieje mnóstwo szkodliwych mitów nt. spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Nadal można usłyszeć o korzystnym wpływie jednego kieliszka wina na zdrowie matki. Niestety każda ilość alkoholu, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Zaledwie pół godziny po spożyciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Im większa ilość trunku, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń, przedwczesnego porodu lub poronienia.

Zapobieganie FAS jest niezwykle proste, gdyż wystarczy, aby kobieta w ciąży nie spożywała napojów alkoholowych.

 

Więcej: http://www.wws.wzp.pl/zwalczanie-uzaleznien/aktualnosci/kampania-too-young-drink