Głównej zawartości

W piątek 22.09.2017r. w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie gościliśmy norweski chór Oslo Radhuskor, który wystąpił wraz ze stargardzkim chórem Echo-Arioso. W repertuarze znalazły się utwory muzyki sakralnej i klasycznej. Koncertu wysłuchała również Pani Iwona Wiśniewska- Starosta Stargardzki.

Chór Oslo Radhuskor powstał w 1956 roku. Jego obecnym dyrygentem jest Jon Fylling- znany w Norwegii również jako kompozytor i aranżer, który chętnie podejmuje współpracę poza granicami kraju, szczególnie w Polsce. Ze Stargardem związany jest w szczególny sposób gdyż jego małżonka była chórzystką Echo Arioso.
Chór Echo-Arioso im. Stanisława Moniuszki powstał w 1972 roku. Obecnie liczy 45 członków i od roku 1995 działa pod kierownictwem artystycznym Jerzego Krawczyńskiego.  W repertuarze chóru, znajdują się utwory o różnej tematyce: kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, marynistyczne, sakralne, ludowe, okolicznościowe a także dwie duże formy oratoryjne. W roku 2017 przypada 45 lecie jego istnienia. Mottem działania chóru są słowa jego patrona Stanisława Moniuszki: „…A to, co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest celem dziecinnych naszych wspomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wyrośli, podobać się nie przestanie …”. 

Fot. T. Surma