Głównej zawartości

12.10.2017 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego zostały po raz kolejny zorganizowane warsztaty technologiczne dotyczące programowania i obsługi obrabiarek firmy Haas, amerykańskiego producenta maszyn CNC.

Organizatorem we współpracy z CKP była firma Abplanalp, wyłączny dystrybutor obrabiarek Haas. W warsztatach udział wzięli pracodawcy województwa zachodniopomorskiego, oraz młodzież kształcąca się w tym zawodzie w Zespole Szkół Nr 1 i Centrum Kształcenia Praktycznego. Gościem honorowym była Pani Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki, Pan Jerzy Hernet – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Pan Tomasz Korytkowski – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1, oraz Pan Paweł Matejak- członek zarządu firmy Abplanalp.

Pani Iwona Wiśniewska podkreśliła w swoim wystąpieniu bardzo dobrą współpracę pomiędzy powiatem stargardzkim, CKP i firmą Abplanalp, która podnosi jakość szkolnictwa zawodowego w naszym regionie. Cel współpracy, oraz główne aspekty z tym związane przedstawił Pan Paweł Matejak.
Tematyką pokazów były praktyczne porady dla operatorów i programistów obrabiarek na przykładzie maszyn Haas: VF3SS i ST-20 oraz oprogramowania ESPRIT CAM. Młodzież miała możliwość porozmawiania z przedsiębiorcami i technologami z przemysłu obróbki skrawaniem na tematy zawodowe oraz mogła zobaczyć w użyciu obrabiarki i narzędzia wiodących producentów technologii CNC na świecie.

Tego typu warsztaty technologiczne pozwalają na bliską współpracę oświaty z przemysłem. Uczniowie pobierający naukę w pracowni maszyn CNC po zakończeniu nauki mają możliwość szybkiego zatrudnienia na stanowisku programisty – operatora obrabiarek sterowanych numerycznie. Poza normalnymi zajęciami z programowania i obsługi maszyn CNC jest również możliwość ukończenia szkolenia certyfikującego pod nazwą „Certyfikowany operator Haas”, mającego na celu ugruntowanie zdobytej wiedzy i umiejętności.

Fot. T. Surma