Głównej zawartości

Cukrzyca jest jednym z głównych i narastających problemów zdrowotnych świata. Zmaganie się z chorobą wymaga nie tylko systematycznych wizyt u lekarza, ale
i samokontroli stanu zdrowia. Dzięki temu można uniknąć powikłań cukrzycowych oraz prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie. Choroba i związane z nią ograniczenia potrafią osłabić motywację.

Co zrobić, by wystarczyło chęci i sił do samokontroli cukrzycy? Na to pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy – personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej - tegorocznej IV Zachodniopomorskiej Konferencji Diabetologicznej, której tematem przewodnim była „Samokontrola czy kontrola cukrzycy?”, zorganizowanej przez Powiat Stargardzki oraz Stowarzyszenie „Edukacja-Zdrowie-Aktywność”.

Konferencja odbyła się w sobotę 21 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Stargardzie. Uczestników przywitała Pani Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki oraz Pani Elżbieta Drobik prezes Stowarzyszenia. 

O istocie choroby opowiadała Pani Dorota Cylka lekarz diabetolog, natomiast o kontroli poziomu cukru oraz o nowych możliwościach samokontroli Pani Katarzyna Mandes specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego oraz Pani Magdalena Szczepańska przedstawiciel medyczny. Temat realizacji zaleceń żywieniowych dla osób z cukrzycą typu II przybliżyła Pani Adrianna Jankowska specjalista ds. żywienia, natomiast o tym jak zmotywować diabetyka do samokontroli tłumaczyła Pani Grażyna Domalewska psycholog kliniczny. Pomiędzy wykładami uczestnicy mieli możliwość poćwiczyć z Panią Barbarą Siarnecką. 

Konferencja jak co roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.