Mimo, że do świąt jeszcze parę dni, to wokół cmentarzy panuje wzmożony ruch pojazdów, a piesi często nagle wchodzą na jezdnię. Ponadto nie dla wszystkich ten czas jest okresem zadumy, dla złodziei to czas wzmożonej pracy.

Bazując na doświadczeniach lat ubiegłych, dzień Wszystkich Świętych oraz dni go poprzedzające, jak i po nim następujące charakteryzują się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów oraz pieszych, w konsekwencji czego można spodziewać się wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa, a także utrudnień w ruchu drogowym. Dodatkowe zagrożenie stanowią zmienne warunki pogodowe oraz wzrost przypadków nieprzestrzegania przez uczestników ruchu drogowego przepisów prawa. To natomiast ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym.

W czasie Wszystkich Świętych na groby bliskich podążają ludzie z całego kraju, jak również z zagranicy, dlatego podobnie jak w minionych latach największe utrudnienia w ruchu drogowym i zagrożenia z tym związane mogą wystąpić w rejonie nekropolii, jak również na drogach dojazdowych.

Z tego też powodu do akcji „Znicz 2017”, która rozpoczyna się już 27 października i potrwa do 2 listopada br. włącznie, zaangażowani zostaną policjanci wszystkich pionów stargardzkiej komendy. Ponadto wszyscy mundurowi wspierani będą przez patrole Oddziału Prewencji oraz adeptów odbywających aktualnie praktyki na terenie naszego powiatu.

Bądźmy szczególnie czujni w miejscach, w których panuje tłok: cmentarze, dworce i przystanki. Dla złodziei kieszonkowych to czas wzmożonej pracy. Bagaży i torebek nigdy nie pozostawiajmy bez nadzoru, a portfele chowajmy w wewnętrznych kieszeniach ubioru, aby dokonać kradzieży złodziejowi wystarczy najmniejsza chwila naszej nieuwagi. Bądźmy również czujni i nie ufajmy przypadkowo napotkanym osobom.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w ruchu drogowym, odpowiedzialne prowadzenie pojazdów, ale również do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Warto pamiętać także o elementach odblaskowych, które poprawiają widoczność, a tym samym wpływają na bezpieczeństwo.