Głównej zawartości

W dniach 16–19 października 2017r. Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie gościła sześciu uczniów i troje opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckim Stralsundzie. Spotkanie zatytułowano „W zdrowym ciele zdrowy duch czyli mix kulturalno–sportowy”.

Czterodniowy pobyt obfitował w różnorodne atrakcje. Pierwszego dnia spacerowano po Starówce. Następnie uczniowie integrowali się podczas zajęć kulinarnych. Wszystko było zdrowe i pyszne, oparte na naturalnych składnikach, sezonowych warzywach i owocach. Wspólnemu gotowaniu towarzyszyły konwersacje w języku niemieckim. Dla nauczycieli była to okazja do wymiany doświadczeń  zawodowych.

Drugi dzień spędzano w Kliniskach. Zajęcia przyrodnicze, ciekawostki na temat grzybów, puzzle dydaktyczne, a następnie spacer po lesie i ognisko z kiełbaskami w towarzystwie doskonałej pogody. Popołudnie urozmaiciła gra w kręgle.
Środa była artystyczna. Koncert, piosenki polskie i niemieckie, taniec, gra na instrumentach – to atrakcje które na gości czekały w Państwowej Szkole Muzycznej w Stargardzie. Drugą część stanowiły zajęcia plastyczne nad Miedwiem.

Czwartek upłynął na sportowo. Wszyscy brali udział w zmaganiach jakimi były biegi, skoki, zabawy z piłką, ringiem i szarfami. Każdy uczestnik został uhonorowany medalem i dyplomem.

Stargardzcy uczniowie wraz z nauczycielami z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania z kolegami z Niemiec, tym razem w ich szkole w Stralsundzie.

Tegoroczne spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) oraz Powiatu Stargardzkiego.

 

Fot. Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie