Głównej zawartości

Dziś w Starostwie Powiatowym obchodzono Światowy Dzień Walki z Cukrzycą pod hasłem „Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca ma płeć?”. To międzynarodowe  święto ma już 27 letnią tradycję. Obchodzone jest w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga.

W imieniu Starosty przybyłych gości powitała Pani Irena Agata Łucka – Członek Zarządu Powiatu Stargardzkiego. Prezydenta Stargardu reprezentowała Pani Ewa Sowa – Zastępca.
Cukrzyca jest chorobą prowadzącą do powikłań w obrębie całego organizmu, dlatego podczas spotkania mówiono o konieczności profilaktyki cukrzycy, badań kontrolnych. Chorobę tą uznaje się  za jeden z głównych problemów zdrowotnych naszych czasów.

Podczas krótkiej prelekcji  Pani Elżbieta Drobik – specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego, Prezes Stowarzyszenia Edukacja Zdrowie Aktywność przekazała swoje przemyślenia dotyczące płci cukrzycy. Pani Elżbieta Drobik w kilku zabawnych zdaniach stwierdziła, że „cukrzyca jest kobietą. Jest wredna, kosztowna, wymagająca, kapryśna. Nawet z kozaka zrobi pantofelka”. Obecni gości jednogłośnie się z tym zgodzili.

Fot. T. Surma