Głównej zawartości

Tematem wiodącym dzisiejszego posiedzenia Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego było tworzenie tzw. korytarzy życia na drodze.

Dla wielu zagadnienie to jest już znane, jednak w praktyce okazuje się, że w dalszym ciągu ogromna liczba uczestników ruchu drogowego nie stosuje tego rozwiązania. Korytarz życia to pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie natężenie ruchu samochodów jest bardzo duże, co powoduje tworzenie się ogromnych korków nawet przy najmniejszej kolizji.

Tworzenie korytarza życia polega na zjechaniu na bok pasa kiedy zauważamy, że zaczyna się on korkować, tak aby pozostawić jak najwięcej przestrzeni dla służb ratunkowych. Nie powinniśmy czekać na sygnał karetki, zjechać należy niezwłocznie.

Podczas posiedzenia poruszano również kwestię noszenie odblasków, szczególnie teraz kiedy aura pogodowa obniża naszą widoczność na drogach.
Jury wyłoniło również imię dla maskotki policjanta, które poznamy oficjalnie już jutro podczas konsultacji społecznych dotyczących Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń i grup ze Stargardu: Stargard na Rowery, Stargard. Ja się nie ścigam, Stoją Stargard.