Głównej zawartości

Wczoraj obchodziliśmy 60 rocznicę poświęcenia Kolegiaty NMP Królowej Świata w Stargardzie, której poświęcenia dokonał  30 listopada 1957 roku Ksiądz Kardynał dr Stefan Wyszyński - Prymas Polski. W uroczystości uczestniczyła m.in. Pani Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki wraz z Członkami Zarządu Powiatu Stargardzkiego.

Kościół ten jest jedną z najstarszych i największych gotyckich świątyń Pomorza Zachodniego. Istnieje ponad 700 lat. W 1945 r. Kolegiata uległa częściowemu zniszczeniu. Przystąpiono wtedy do jej zabezpieczenia i odbudowy. W roku 1948 ówczesne władze wydały zakaz wchodzenia do kościoła i zakaz odprawiania mszy świętej. Zakaz trwał aż do czasu erygowania nowej, obecnej parafii. Od 1948 do 1957 roku Kolegiata została przeznaczona przez władze komunistyczne na magazyn materiałów budowlanych, do którego wjeżdżano nawet samochodami ciężarowymi, uszkadzając i niszcząc jej wnętrze, posadzki, schody i całe wyposażenie. Wskutek nieszczelności dachu, braku szyb czy nawet całych okien, odpadały nie tylko tynki ale także sklepienia, które spadając z wielkich wysokości, niszczyły wszystko. Pierwsza Msza św. w parafialnym kościele Mariackim została odprawiona 8 grudnia 1957 r. Pomimo burzliwej historii, kościół pozostaje obecny w religijnym życiu mieszkańców od wielu pokoleń.

Wczorajszą uroczystą mszę świętą, która rozpoczęła się o godzinie 18:00, poprzedziło Wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa w intencji nowych powołań spośród członków wspólnoty. Przewodniczył jej ks. abp Andrzej Dzięga, który wygłosił również słowo Boże. Mieszkańcy powiatu dali świadectwo swojej wiary przybywając licznie na uroczystość.

Fot. T. Surma