Głównej zawartości

5 kwietnia w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie odbyła się IV edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze Stargardu, Choszczna, Marianowa, Starej Dąbrowy i Węgorzyna.

Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: pani Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN, pani Dorota Maczek polonistka w ZSBT oraz pan Piotr Słomski redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.

Młodzież jak zwykle pokazała szeroki wachlarz zainteresowań literackich oraz ciekawe pomysły na prezentację. Karolina Gonerka z II LO ze Stargardu opowiadała o umierającej bohaterce powieści Ewy Barańskiej „Nie odchodź, Julio” z wenflonem przymocowanym do zgięcia ręki. Paulinie Salamon, również z II LO, przedstawiającej historię Małego Księcia, towarzyszył lis – przyjaciel tytułowej postaci.

W tym roku również nie zabrakło twórczości Andrzeja Sapkowskiego, czy uwielbianych przez młodych czytelników powieści: „Gwiazd naszych wina” Johna Greena i „Złodziejka książek” Marka Zusaka. Poza tym uczestnicy przedstawili dzieła, które do tej pory nie wystąpiły w żadnej z edycji.

W kategorii gimnazjów I miejsce zajął Filip Żurawik z Gimnazjum w Węgorzynie, opowiadając o książce psycholog Ewy Woydyłło „Ludzie, ludzie”, nazywanej „pisanym gabinetem terapeutycznym”. II miejsce zajęła Aleksandra Fycz z Gimnazjum w Marianowie z „Blondynką w Japonii” Beaty Pawlikowskiej. Ola zaprezentowała, w jaki sposób książka podróżniczki wykorzystuje najnowsze aplikacje w smartfonach. III miejsce wywalczył Dawid Poznański z SP nr 10 w Stargardzie, zachwalając „Wiedźmina. Miecz przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego. Jury wyróżniło Wiktorię Regulską z Gimnazjum w Marianowie, opwiadającą o „Złodziejce książek” Marka Zusaka.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobyła Oliwia Jakubowska z II LO w Stargardzie. Oliwia w aktorskim monologu zainteresowała odbiorców „Czerwoną piramidą” Ricka Riordana. II miejsce zajęła Karolina Gonerka z II LO jako umierająca Julia („Nie odchodź, Julio” Ewy Barańskiej). III miejsce wywalczyła Karolina Grenda z ZSBT z powieścią „13 powodów” Jaya Ashera. Karolina zwróciła uwagę na to, jak ważne jest nasze zachowanie w stosunku do innych. Czasem jedną złośliwością potrafimy pchnąć kogoś do targnięcia się na własne życie.

Wyróżnienie otrzymała Jowita Terka z ZSBT, opowiadając o „Dziewczynie z pociągu” Pauli Hawkins.

Nagrody wręczyła zwycięzcom pani Iwona Makowska wicedyrektor ZSBT.

Konkurs przygotowały polonistki z ZSBT.

Fot. ZSBT w Stargardzie