Kasztany już dawno zakwitły, długi weekend trwa- ale już nie dla tegorocznych maturzystów, którzy dziś rano przystąpili do egzaminu dojrzałości. Pisemna matura z języka polskiego rozpoczyna całą serię egzaminów dla uczniów klas czwartych. W sześciu szkołach ponadgimnazjalnych, do najważniejszego egzaminu u progu dorosłego życia przystąpiło ogółem 672 maturzystów.  Najwięcej, bo 201 osób, w I Liceum Ogólnokształcącym.

Tegoroczna matura dla absolwentów szkół średnich wiąże się z koniecznością podejścia do sześciu obowiązkowych egzaminów: czterech pisemnych i dwóch ustnych. W części pisemnej, oprócz języka polskiego, maturzystów czeka jeszcze egzamin z matematyki, z języka obcego nowożytnego oraz wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Stres i nerwy dominowały dziś od rana na korytarzach stargardzkich szkół. Emocje udzieliły się też nauczycielom przy otwieraniu arkuszy egzaminacyjnych. Wcześniej na nieformalnych „giełdach” typowano tematy, które mogły się pojawić- biorąc pod uwagę ubiegłoroczne doświadczenia. Teraz wszystko jest już jasne. Wypada jedynie życzyć naszym maturzystom opanowania nerwów i spokojnego umysłu.
Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska kieruje do wszystkich zdających ten najważniejszy egzamin słowa otuchy, przekazując życzenia pomyślności, trafnych wyborów, szczęścia i powodzenia. Klimat pierwszych minut, jakie dzieliły zdających od rozpoczęcia egzaminu maturalnego najlepiej oddają ujęcia z Zespołu Szkół nr 2, w obiektywie Tadeusza Surmy.
Trzymamy kciuki za wszystkich zdających!