Pogoda dopisała podczas  uroczystości 227. rocznicy przyjęcia Konstytucji 3- Maja. W Stargardzie wspólne świętowanie daty, tak ważnej dla historii Rzeczpospolitej w roku 100- lecia jej niepodległości, rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Do udziału w uroczystościach zaprosili mieszkańców Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska oraz Prezydent Miasta Stargardu, Rafał Zając wspólnie z dowódcą Garnizonu Stargard, płk Jackiem Rolakiem. Na zaproszenie tłumnie odpowiedzieli Stargardzianie, uczestnicząc w uroczystym apelu stanu osobowego jednostek, wchodzących w skład Garnizonu.

O znaczeniu Konstytucji, przyjętej 3 maja 1791 roku, przypomniał podczas apelu na Rynku Starego Miasta dowódca Garnizonu. W swoim założeniu  dokument stanowił nowoczesne prawo, które dawało szansę targanemu wewnętrznym kryzysem państwu na rozpoczęcie ambitnych reform, z poszanowaniem godności stanów społecznych i ograniczeniem przywilejów szlachty. Przyjęta Konstytucja zakładała rozwój państwa z wiodącą rolą monarchy, który sprawował urząd oparty jednak na  trójpodziale władzy. W trakcie uroczystości zaakcentowano jednak, że kres tym ambitnym planom, zniweczonym kolejnym rozbiorem Polski, położyły wzajemne waśnie i partykularne interesy.
Rola Konstytucji 3 Maja pozostała natomiast nieoceniona zwłaszcza wtedy, gdy państwo polskie wymazano na 120 lat z mapy Europy- o czym przypomniał dowódca Garnizonu podczas uroczystości na Rynku.
W ich trakcie odczytano także Apel Pamięci, żołnierze jednostek stargardzkiego Garnizonu oddali również salwy honorowe ku czci majowego święta. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu wojskowego. Mieszkańcy Stargardu mogli też wybrać w głosowaniu projekt Pomnika Patriotycznego, w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta.