Głównej zawartości

Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na Pomorzu Zachodnim, mogą mieć ułatwiony dostęp zarówno do funduszy unijnych, jak i krajowych, które wymagają jednak wkładu własnego na realizację wybranych projektów. To właśnie konieczność wniesienia finansowego wkładu jest jedną z największych barier dla organizacji, ubiegających się o zewnętrzne fundusze. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego uruchomił więc mechanizm, umożliwiający organizacjom pozyskiwanie pieniędzy na wkład własny do projektów, finansowanych z funduszy spoza budżetu województwa.

Ofertę poddano konsultacji z Zachodniopomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego- gremium doradczym dla samorządu województwa.
Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na wkład własny w drodze otwartych konkursów ofert. Taki mechanizm ma  zwiększyć skalę wykorzystania funduszy zewnętrznych, w tym europejskich, na rzecz rozwoju województwa, powiatu czy gminy. Same zaś organizacje i stowarzyszenia będą mogły otrzymać wkład własny dla zadań, które wymagają kilkukrotnie większego pozyskania środków finansowych z zewnątrz.
Urząd Marszałkowski wskazuje, że dotychczas na większą skalę nie  zapewniano tego typu wsparcia  organizacjom, które poszukiwały dotacji na wkład własny- również w powiatach i gminach. Stąd pomysł, by Samorząd Województwa podjął się tego zadania, poprzez ogłoszenie otwartego konkursu ofert na dofinansowanie wkładu własnego.
Inicjatorzy przedsięwzięcia zwracają przy tym uwagę na działania organizacji pozarządowych w miastach, powiatach i gminach, które swoją aktywnością wpływają korzystnie zarówno na społeczności lokalne, jak i są widoczne w skali regionu. Budują w ten sposób kapitał społeczny Pomorza Zachodniego.
Informując o konkursie ofert na finansowy wkład własny, Urząd Marszałkowski zachęca również samorządy gmin, miast i powiatów do rozważenia możliwości wdrożenia u siebie podobnego mechanizmu, z którego mogłyby skorzystać działające lokalnie organizacje.
 Zainteresowani udziałem w konkursie ofert mogą zasięgnąć więcej informacji o warunkach i procedurach, kontaktując się z Magdaleną Pieczyńską, głównym specjalistą w Wydziale Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Zachodniopomorskiego, która odpowie na pytania przesłane mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem: 91 44 16 224.
Rekomendując ten rodzaj finansowego wsparcia, Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego przypomniał, że konkursy ofert na wkłady własne są zachętą dla organizacji pozarządowych do korzystania z  zewnętrznych źródeł finansowania, które dotychczas wydawały się być poza zasięgiem. Jeśli więc ktoś ma w głowie plany i projekty na znacznie większą skalę, niech przetestuje mechanizm,  udostępniony w tym roku przez Urząd Marszałkowski, podejmując wyzwanie w drodze otwartego konkursu.