Od 26 lat, 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. Termin obchodów, organizowanych tradycyjnie przez międzynarodową organizację reprezentującą interesy konsumentów - wiąże się z rocznicą przemówienia Johna F. Kennedy, ego, skierowanego w 1962 r. do amerykańskiego Kongresu. W tej przemowie po raz pierwszy zaakcentowano potrzebę ochrony praw konsumentów. Kennedy wypowiedział cztery podstawowe prawa konsumentów: prawo do bezpieczeństwa, rzetelnej informacji, do wyboru oraz prawo do bycia wysłuchanym.

NAJLEPSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KONSUMENTÓW - WSZYSTKIM KONSUMENTKOM I KONSUMENTOM POWIATU STARGARDZKIEGO - SKŁADA POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW - EDYTA DOMIŃCZAK

Dokonujący się na naszych oczach wyraźny postęp technologiczny produkcji oraz sprzedaży produktów i usług, niejednokrotnie stawia indywidualnego konsumenta w sytuacjach trudnych i stresowych. Zalew rynku produktami złożonymi technologicznie, nie zawsze bezpiecznych oraz mnogość przepisów prawnych, w zderzeniu z niską świadomością konsumencką sprawia, że konsument nie jest w stanie bronić właściwie swoich interesów. Coraz częściej w procesie tym pomaga Rzecznik Konsumentów.

W Powiecie Stargardzkim taką osobą jest Pani Edyta Domińczak. Rok 2008 jest pierwszym pełnym rokiem pracy Pani Domińczak na tym stanowisku, a ochrona konsumentów jest dla niej priorytetowym zadaniem. Od czasu, kiedy w obrocie konsumenckim przestały obowiązywać przepisy o rękojmi i gwarancji wynikające z Kodeksu Cywilnego, umowa sprzedaży jest najpowszechniej zawieraną umową w obrocie konsumenckim. Z dniem 1 stycznia 2003 jedną z dróg dochodzenia roszczeń jest zgłoszenie reklamacji do sprzedawcy, który na podstawie odpowiedzialności wynikającej z Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej zobowiązany jest przyjąć i rozpatrzyć reklamację. Ustawa ta jest wynikiem implementacji dyrektywy 99/44/WE o niektórych aspektach sprzedaży konsumenckiej.

Najwięcej interwencji, z którymi w ubiegłym roku zwracali się konsumenci do Rzecznika w Powiecie Stargardzkim, były sprawy standardowo związane z reklamacją obuwia, a także skargi konsumentów na nie uznanie reklamacji sprzętu fotograficznego, RTV i AGD jak również  nienależycie wykonane lub w ogóle całkowite zaniechanie wykonania usług remontowo-budowlanych. Pojawiły się również skargi na działania serwisów telefonów komórkowych i operatorów telekomunikacyjnych.

W  82%  przypadkach sprawy zostały zakończone po myśli konsumentów. Miłym aspektem jest fakt, że konsumenci dzwonią z podziękowaniami. Coroczny wzrost skarg konsumenckich oznacza, że funkcja Rzecznika Konsumentów w naszym powiecie jest potrzebna, a działania są skuteczne i efektywne. Edyta Domińczak podkreśla konieczność pomocy słabszej stronie rynku, którą tworzą konsumenci, bowiem  przedsiębiorca  często działa wykorzystując niewiedzę  kupujących. Apeluje też do wszystkich mieszkańców, by dochodzić swoich praw za pośrednictwem Rzecznika Konsumentów, bowiem uczy to uczciwości sprzedawcy w postępowaniu z konsumentami.

Należy dodać, że od 01.01.2009 r. umocowanie Rzecznika zmieniło się, bowiem stosunek pracy z rzecznikiem nawiązuje Starosta, który do 31 marca każdego roku zatwierdza sprawozdanie z pracy Rzecznika za rok ubiegły.