Utrudnienia w reklamacji zepsutego komputera, wadliwego tornistra szkolnego, plecaka, obuwia, czy usługi  remontowo-budowlanej najczęściej  pojawiają się gdy  nie jesteśmy w stanie  udowodnić gdzie i kiedy zakupiliśmy  towar. Gdy nie masz dowodu zakupu czy potwierdzenia zapłaty za wykonanie usługi  dochodzenie praw jest dużo trudniejsze. Najprostszym z  dowodów jest paragon. Powinniśmy go otrzymać niezależnie od tego, gdzie robimy zakupy.

Dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu. Musi nam go wydać m.in. sprzedawca w sklepie, na bazarze, na stoisku z pamiątkami, w Internecie. Powinniśmy go otrzymać także wtedy, gdy kupujemy bilet do kina czy  korzystamy z usługi w salonie kosmetycznym. Dowód zakupu potwierdza, co  jest przedmiotem  zakupu, od kogo, kiedy i po jakiej cenie. Dzięki temu będziemy mogli reklamować produkty lub usługi, które okażą się wadliwe. Najłatwiejszym i najbardziej powszechnym potwierdzeniem zakupów jest właśnie paragon. Warto  też  pamiętać, że nie tylko on może udokumentować zawartą transakcję - zgodnie z prawem podobną moc ma faktura VAT, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły podczas zakupu.

Reklamacja bez paragonu

Posiadanie paragonu znacznie ułatwia złożenie reklamacji. Sprzedawca ma obowiązek jej przyjęcia nawet wtedy, gdy nie zgadza się z naszymi żądaniami. Może jednak tego nie zrobić, gdy nie mamy dowodu zakupu, ponieważ wtedy trudno będzie udowodnić, że dany produkt kupiliśmy w konkretnym sklepie.

Przypominam, że możemy reklamować zakupione produkty nie tylko wtedy, gdy są wadliwe, ale również, gdy np. błędnie naliczono ich wartość, źle wydano nam resztę, sprzedano przeterminowany produkt spożywczy. Najkrócej przydają się nam paragony potwierdzające zakupy artykułów spożywczych. Na zgłoszenie „wady"  np. jogurtu mamy trzy dni od otwarcia opakowania. Gdybyśmy chcieli zareklamować  towary sprzedawane na wagę mamy jedynie trzy dni od momentu zakupu. Paragony potwierdzające zakup innych towarów  warto przechowywać  przez dwa lata.  W przypadku odkrycia wady w  ciągu 24 mcy możemy złożyć reklamację i nie ma różnicy czy rzecz ta była przeceniona czy  zakupiona na wyprzedażach. Decydując się na towary używane np. auta  musimy pamiętać, że czas reklamacji może wynieść  jedynie rok.

Moc paragonu jest ogromna

Paragon przydaje się także w sytuacjach nietypowych. Bowiem to, czy będziemy mogli oddać pełnowartościową rzecz, która po prostu nam się nie podoba zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Przy zwrocie towaru  każdorazowo sprzedawca  wymaga zwrotu paragonu nienaruszonych metek, czy dostarczenia pudełek. Warto również wiedzieć, że w przypadkach zwrotu lub wymiany to właśnie paragon staje się często nośnikiem informacji, na którym sprzedawca wpisuje odpowiednią adnotację, że wymiana lub zwrot będą możliwe w ciągu umówionego z klientem terminu.

Jak długo powinniśmy przechowywać paragony?

Co najmniej  przez dwa lata od dnia wydania towaru.

Gwarancja mylona  z niezgodnością towaru z umową

Warto jeszcze dodać, że istnieje  również dochodzenie roszczeń z gwarancji w razie wykrycia wady towaru.  Ta forma dochodzenia roszczeń wiąże się z otrzymanymi na dany towar warunkami gwarancji. Prawa konsumenta i obowiązki  gwaranta reguluje wyłącznie dokument wydany przez gwaranta. Należy  tu wspomnieć, że   wydanie gwarancji jest dobrowolne  tzn., że  przedsiębiorca może udzielić gwarancji, ale nie musi.

Bezpłatnych porad w zakresie  reklamacji  udziela Edyta Domińczak - Powiatowy Rzecznik  Konsumentów pod nr tel. 91 48 04 842,  w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16.00 w Starostwie Powiatowym  przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie Szczecińskim. Kontakt e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.