Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która wejdzie  w życie  od 11 lutego  przyszłego roku wprowadza zmiany korzystne dla konsumentów.

Obecnie użytkownik, który zakupił  auto na rynku wtórnym z aktualną polisą OC i dokonał zmiany ubezpieczyciela  stawał  się posiadaczem dwóch polis. Brak wypowiedzenia poprzedniej polisy (ma to nastąpić w ciągu 30 dni od zakupu używanego auta lub najpóźniej na dzień przed końcem dotychczasowego ubezpieczenia),  skutkowało automatycznym jej przedłużeniem na okres kolejnych 12stu mcy  i w ten sposób nabywca zmuszony był niepotrzebnie płacić drugie ubezpieczenie pojazdu mechanicznego z tytułu OC co najmniej kilkaset złotych.

Najważniejsza zmiana w ustawie gwarantuje posiadaczom pojazdów możliwość wypowiedzenia niepotrzebnej umowy OC w dowolnej chwili. Za okres podwójnej ochrony nadal trzeba będzie zapłacić, ale tylko część składki w zależności od okresu sprawowania ochrony.  Aby ułatwić klientom kontrolę nad polisami OC, nowela wprowadza także wiele prokonsumenckich poprawek, mianowicie: przy wysyłce wypowiedzenia pocztą będzie się liczyła data stempla pocztowego, a nie jak dotychczas moment dotarcia wypowiedzenia do firmy ubezpieczeniowej.

Korzystną zmianą jest również to że, na dwa tygodnie przed końcem okresu ochrony ubezpieczeniowej pojazdów mechanicznych każdy ubezpieczający otrzyma informację o proponowanych warunkach ubezpieczenia na  następny okres, a także pouczenie o zasadach wypowiadania tego typu umów. Po zakupie używanego auta stara polisa nie będzie zaś przedłużała się automatycznie.

Edyta Domińczak - Powiatowy Rzecznik  Konsumentów udziela porad  prawnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16.00 w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie Szczecińskim