W kwietniu 2010 r. zakończyło się postępowanie wyjaśniające  prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie  praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów z tytułu prowadzonej działalności   przy pomocy strony „pobieraczek.pl".   W owym czasie Prezes UOKiK uznała, że spółka Eller Service prowadziła nieuczciwą praktykę i  nałożyła nań karę finansową  w wysokości  ok. 240 tys. zł.

Po wydaniu decyzji  informacje  na stronie wprawdzie  dostosowano do wymagań zawartych  w decyzji, jednakże  Spółka odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrokiem sądu z dnia 27 lutego 2012 r.  uznano, ze właściciele portalu pobieraczek.pl wprowadzali konsumentów w błąd - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. Zdaniem SOKiK, ich działanie miało charakter umyślny i utrzymana została  kara finansowa. Postępowanie przeciwko spółce Eller Service, właścicielom portalu pobieraczek.pl, zostało wszczęte po licznych skargach konsumentów. Skorzystali oni z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z ustaleń Urzędu wynika, że korzystanie z usług oferowanych przez spółkę nie było bezpłatne - w rzeczywistości moment rejestracji na portalu był pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Stosowana praktyka była nieuczciwa i wprowadzała konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że  w ciągu 10 dni będzie mogło korzystać bezpłatnie z tej usługi.

Warto wspomnieć, że obecnie UOKiK prowadzi kolejne postępowanie przeciwko właścicielom pobieraczka.pl. W tym przypadku zarzuty dotyczą m.in. sugerowania, że konsumenci poprzez podanie fałszywych danych w formularzu mogli popełnić przestępstwo oraz groźby obciążenia ich kosztami postępowania windykacyjnego.

Więcej informacji na ten temat udziela  Edyta Domińczak - Powiatowy Rzecznik  Konsumentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16.00 w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie Szczecińskim