W ub. tygodniu zgłosił się do biura rzecznika Pan Stanisław, który uległ namowie przedstawicieli firmy oferującej detektory gazu w domu konsumenta. „Mówili, że sąsiedzi również kupili i że jest to niezbędne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu przy posiadaniu kuchenki i butli gazowej. Dałem się namówić i podpisałem umowę. Po pewnym czasie otrzymałem również dokumenty z banku informujące o zawarciu umowy o kredyt na zakup towaru. Nie przypominam sobie żebym podpisywał jakąkolwiek umowę o kredyt na kwotę 398zł. Rozmyśliłem się i chciałem odstąpić od umowy, jednakże podjęte próby kontaktu skończyły niepowodzeniem. Pojechałem więc do biura rzecznika konsumentów zasięgnąć porady co dalej robić”.

Po pierwsze cena tego towaru, którą oferował  domokrążca   okazała się o  wiele wyższa  od  ceny dostępnej w  sklepach  stacjonarnych czy internetowych.  Podobnie jest  z większością towarów oferowanych przez takich handlarzy, których ofiarami są  w przeważającej części osoby starsze. To nie pierwsza skarga na tę  firmę  z Kołobrzegu. Ustaliłam, że adres, który widnieje na umowie jest adresem  budynku Poczty Polskiej w Kołobrzegu, a nie adresem siedziby firmy. To już  wskazuje na wątpliwą  rzetelność i uczciwość badanej firmy. Potwierdzam, iż  kontakt z  ową  firmą jest utrudniony, bowiem nie odbierają  korespondencji, ani  telefonów.

Stąd  pragnę uczulić  konsumentów ażeby dokonywali bardziej świadomych i przemyślanych zakupów, a  nie poddawali się woli, sugestii i urokowi  sprzedających.

Przypominam,  że  wszystkie umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa czy na odległość  mają tę zaletę,  że w terminie 10 dni  można od nich odstąpić bez podania przyczyny  wysyłając  pisemne oświadczenie  listem poleconym oraz odsyłając towar, przy czym należy pamiętać  żeby nie wyrażać zgody na uruchomienie usługi/montaż towaru  w tym okresie, gdyż wygasa nasze prawo do odstąpienia od umowy.

W przypadku Pana Stanisława  pomogłam  przygotować  zarówno oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży jak  i  umowy kredytowej, odesłaliśmy również  towar.

Być może to urządzenie jest  przydatne w codziennym życiu, posiada wiele zalet, między innymi monitoruje stężenie gazu w otaczającym powietrzu  i alarmuje  jeśli dolna granica wybuchowości zostanie przekroczona w pomieszczeniu, ale apeluję czytajmy dokładnie umowy,  weryfikujmy ceny,  a  nie sugerujmy się tym co opowiada nam  miły  przedstawiciel.

Zawsze służy poradą - Edyta Domińczak - Rzecznik Konsumentów, przyjmuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16.00 w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie Szczecińskim