W poniedziałek do biura rzecznika  konsumentów  trafiła  mieszkanka Stargardu, do  tej pory abonentka TPSA. Z relacji konsumentki wynika, iż konsultant  zapewniał, że Telekomunikacja zmienia swoją nazwę  i należy podpisać nową umowę. Pani Elżbieta  zwiedziona nazwą firmy „Telekomunikacja..."  zgodziła się na  zawarcie nowej umowy. Usłyszała w słuchawce Telekomunikacja Dzień Dobry SA co  najprawdopodobniej uznała  za powitanie. O zmianie operatora  dowiedziała się dopiero  po otrzymaniu od  kuriera umowy i zapoznaniu się z  jej treścią.  Poczuła się oszukana i  wystosowała  rezygnację z usług  Telekomunikacji Dzień Dobry SA.

Prawdą jest, że Telekomunikacja Polska  zmienia nazwę na Orange, jednakże  każdego abonenta informują korespondencyjnie o tym, że nie  trzeba podpisywać nowych umów.

Myślę, że coraz więcej osób  będzie zgłaszało się  do biura z  podobnymi sprawami.   Nie wiadomo, czy to zwykłe przywitanie od firmy czy nazwa,  pod którą ukrył się nowy operator oferujący usługi telekomunikacyjne.  Otóż, sprawdziłam tego operatora. Ma zarejestrowaną działalność od października 2011r.  i działa pod nazwą „Telekomunikacja Dzień dobry SA".

To, że konkurencja  podszywa się pod Telekomunikację Polską  trwa nie od dzisiaj.  Nazwa firmy może  wprowadzać w błąd  rozmówców, a postępowanie w  sprawie ewentualnego  naruszenia zbiorowych interesów konsumentów prowadzi UOKiK.

Należy zatem uważnie czytać  co podpisujemy, sprawdzić czy odpowiada naszym oczekiwaniom pod żadnym pozorem  nie podawać danych osobowych przez telefon, a  zwłaszcza numeru pesel i  dopytywać przedstawicieli  o wszystkie szczegóły związane z  umową. Żądać kopii umowy  oraz regulaminu  promocji i cennika. Nie wydanie choćby jednego z tych dokumentów powinno obudzić naszą  czujność.

Pamiętajmy, że od umów zawartych  przez telefon, albo poza siedzibą firmy można złożyć  odstąpienie bez podania przyczyny w terminie 10 dni od  zawarcia umowy składając  pisemne oświadczenie  firmie. Wówczas umowa jest uważana za niezawartą, a konsument zwolniony z wszelkich zobowiązań.

Więcej informacji udziela Rzecznik Konsumentów - Edyta Domińczak  od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16.00 w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie Szczecińskim, kontakt e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.