Głównej zawartości

Prawo do informacji, wyboru, bezpieczeństwa, reprezentacji – to cztery podstawowe prawa konsumentów sformułowane 15 marca 1962 roku przez J.F. Kennedyego.

 

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta Rzecznik przypomina kilka ważnych zasad:

DEKALOG ROZSĄDNEGO KONSUMENTA

Choć zmieniły się przepisy, wciąż  aktualne pozostają pewne zasady postępowania, aby unikać zarówno niepotrzebnych wydatków, jak i zdenerwowania w przypadku kupienia towaru niezgodnego z oczekiwaniami. 

1. Do sklepu wybieraj się  tylko z wcześniej sporządzoną listą zakupów.

2. Weź tyle pieniędzy, ile będziesz potrzebował/a na zakup produktów znajdujących się na tej liście.

3. Rozważnie korzystaj z okazji, jaką stwarza sprzedaż promocyjna. Może bowiem okazać się, że kupiłeś towar do niczego Ci niepotrzebny i niejednokrotnie droższy niż oferowany w innym sklepie.

4. Czytaj dokładnie wszystkie informacje umieszczone na produkcie lub jego opakowaniu.

5. Nie kupuj u anonimowego sprzedawcy.

6. Przed zakupem sprzętu RTV, AGD, drogich ubrań odwiedź kilka sklepów, porównaj ceny oraz możliwości wypróbowania czy też przymierzenia interesujących Cię towarów.

7. Nie kupuj pod wpływem reklamy. Nie wszystkie szeroko reklamowane towary są godne polecenia.

8. Wywieszki z napisem – „Reklamacji nie uwzględnia się” -  są bezprawne. Przyjęcie reklamacji i ustosunkowanie się  do niej należy do obowiązków sprzedawcy.

9. Kupując odzież, wykładzie, dywany itp. wyroby, odszukaj metkę i upewnij się czy odpowiadają Ci zalecane przez producenta sposoby konserwacji.

10. Żądaj zawsze dowodu zakupu; rachunku, paragonu lub chociażby kwitu kasowego. Mogą one przydać  się  podczas składania ewentualnych reklamacji.

Rzecznik informuje, że dnia  16 marca od 12:00 do 20:00 Stowarzyszenie Konsumentów Polskich organizuje po raz kolejny http://www.targiwiedzykonsumenckiej.pl/">Targi Wiedzy Konsumenckiej, podczas których słabsi uczestnicy rynku będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób wybrnąć ze sporu z przedsiębiorcą. UOKiK patronuje wydarzeniu.

Odbędą się one w najbliższą sobotę 16 marca od godz. 12 w CH Wola Park w Warszawie. Jest to wydarzenie kierowane przede wszystkim do konsumentów, którzy podczas Targów będą mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami instytucji i organizacji zajmujących się ochroną ich praw i interesów. 

Jednocześnie SKP wydało  praktyczny mini-przewodnik dla konsumentów, który warto mieć zawsze po ręką, aby wiedzieć, dokąd udać się po pomoc w razie ewentualnych problemów. Mini-przewodnik jest dostępny do pobrania ze  strony: pomoc.konsumenci.org

Edyta Domińczak

Powiatowy Rzecznik Konsumentów