Głównej zawartości

Edyta DominczakJak bezpiecznie kupować prezenty przez Internet i czym kierować się przy dokonywaniu zakupów? Ostatnio zauważyłam rosnące zainteresowanie zakupami w sieci, zwłaszcza, że konsumenci naszego powiatu mają coraz mniej czasu na wybór prezentów świątecznych. Taka forma zakupów ma swoje zalety. Może to kwestia ceny, oszczędności czasu, a z pewnością bogatsza oferta produktów. Online kupujemy książki, sprzęt komputerowy, sprzęt RTV/AGD, sprzęt fotograficzny, buty, ubrania, perfumy, telefony i akcesoria GSM, płyty CD/DVD.

 

 

O czym należy pamiętać dokonując zakupów online:

1. Sprawdzić, czy sprzedawca nie jest fikcyjny. Czy zawarto dane w postaci: imię, nazwisko, nazwa i adres firmy, NIP, a także adres elektroniczny. Podanie przez niego wyłącznie telefonu komórkowego nie spełnia tego warunku. Nie może być żadnych problemów z identyfikacją internetowego sprzedawcy. Można go również sprawdzić w bazie przedsiębiorców w CEIDG.

2. Koniecznie sprawdzić towar przy odbiorze pod kątem mechanicznych uszkodzeń, bowiem podpisanie dokumentu odbioru przesyłki bez uwag znacznie ograniczy nam dochodzenie roszczeń z uwagi na niewyłączenie swojej odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

3. Warto zawczasu zadać sprzedającemu pytania uszczegóławiające swój wybór – najlepiej pocztą elektroniczną, aby dla celów dowodowych został ślad takich wyjaśnień. Jeśli odpowiedzi nie będzie, lepiej zrezygnować z zakupu w takim sklepie.

4. Jeśli cena budzi wątpliwości, warto zapytać czy zawiera wszystkie składniki. Podana w e-sklepie cena musi być ostateczna. Nie może być podwyższona po zawarciu umowy z klientem.

5. E-sklep musi mieć regulamin. Trzeba się z nim zapoznać, ponieważ zawiera zasady sprzedaży, możliwości ewentualnego zwrotu towaru oraz tryb postępowania reklamacyjnego i formy dostawy towaru.

6. Bezpieczniej jest wybierać opcję płatności przy dostawie/za pobraniem.

7. Konsument ma prawo również wybrać opcję zakupu towaru na raty, jeżeli taka możliwość jest na stronie www zasygnalizowana. Wtedy powinna na niej znajdować się szczegółowa informacja o warunkach skorzystania z takiego zakupu i o wysokości rat, z podaniem, czy kredyt obejmuje koszt dostawy i ewentualnie ubezpieczenia.

8. W przypadku dokonania zakupów na odległość (przez Internet czy w sprzedaży wysyłkowej) przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy w terminie 10 dni. Listem poleconym wysyłamy rezygnację, najpóźniej 10 dnia od wydania towaru. Następnie w terminie 14 dni odsyłamy towar do sprzedawcy. Towar nie może nosić śladów użytkowania.

Na zwrot pieniędzy sprzedawca ma 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy przez klienta.

Przy czym warto wiedzieć, że jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadku dotyczącym nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania.

Przepisów o umowach zawieranych na odległość nie stosuje się do umów zawieranych przy sprzedaży z licytacji.

Podczas zakupów w Internecie trzeba kierować się ograniczonym zaufaniem do znajdujących się w nim ofert sprzedaży. Inaczej można stracić nie tylko nerwy, ale i pieniądze. Istnieją jednak sposoby na to, by zakup był bezpieczny.