Głównej zawartości

Zakup wycieczki to obietnica udanych wakacji.  Wydajemy oszczędności żeby spełnić swoje marzenia ruszając na upragniony urlop. Wybierając wycieczkę należy przede wszystkim przeczytać umowę, bowiem podpisując dokumenty stajemy się tzw. „zakładnikami” touroperatora.

Podpis na umowie wiąże obie strony.  Analizując warunki umowy należy zwrócić uwagę na:
1.zgodność danych osobowych,
2.koszty imprezy tzw. „dopłatowe ryzyko” które mogą ulec zmianie,
3.warunki rezygnacji,
4.szczegóły zastrzeżeń wpisane przez organizatora w umowie lub integralnych jej dokumentach. 

Jakie biuro wybrać?
Należy wybrać to biuro, które wzbudza w nas największe zaufanie. Zaufanie  to buduje się na  bazie dobrych opinii  zasłyszanych od byłych uczestników wycieczek lub zamieszczonych w  sieci. Sprawdzić należy czy biuro jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych pod adresem www.turystyka.gov.pl. Rejestr taki posiada również każdy Urząd Marszałkowski.

Wybrać ubezpieczenie zwykłe czy może rozszerzone? A może w ogóle nie jest konieczne?
Zwykłe ubezpieczenie  zazwyczaj oferuje nam organizator i jest przewidziane umową. To organizator zawiera na rzecz uczestników imprez zagranicznych ubezpieczenie, które zwyczajowo przewiduje  zwrot kosztów leczenia czy  np. utraty bagażu. Jest to tzw. pakiet podstawowy.

Warto jednak mieć polisę dostosowaną do swoich potrzeb. Jeśli korzystamy ze sportów wysokiego ryzyka czy przewlekle chorujemy ubezpieczmy się od takiego ryzyka.  Warto zastanowić się również nad wykupieniem ubezpieczenia kosztów odwołania imprezy turystycznej. Rezygnacja bowiem może nastąpić z  przyczyn niezależnych od nas np.: zdarzenie losowe – pożar czy nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie uczestnika wycieczki lub bliskiej osoby, której nie możemy opuścić.

Wysokość składki uzależniona jest od wariantu ubezpieczenia. Oczywiście nie musimy  i nie jest konieczne kupowanie dodatkowego ubezpieczenia. Aby jednak korzystać w pełni z dobrodziejstw oferowanych przez touroperatora dobrze byłoby zadbać o swoje bezpieczeństwo i posiadać pełną opcję ubezpieczeniową.

Czy zakup oferty wyjazdowej przez Internet  jest bezpieczny?
Należy pamiętać, ze  wybierając ofertę wycieczki przez Internet, jeśli jest określony czas  trwania usługi, nie przysługuje nam prawo odstąpienia od umowy.  Podobnie jak przy zakupie w biurze stacjonarnym musimy podpisać umowę, a wcześniej ją przeczytać.
Należy sprawdzić:
1.przedsiębiorcę – z kim mamy do czynienia, czy posiada wpis do rejestru związku organizacji turystycznych, czy jest członkiem Polskiej Izby Turystyki i czy posiada certyfikaty rzetelności i wiarygodności finansowej,
2.zwrócić uwagę na  jakość serwisu, szatę graficzną. Jeśli oferta jest uboga graficznie lepiej poszukać czegoś innego lub jeśli proces rejestracji jest skomplikowany.
3.poszukać elementów, które wzbudzą nasze zaufanie do firmy, a dokonując transakcji  należy pamiętać o jej bezpieczeństwie zarówno w przekazywaniu danych osobowych jak i  podczas przelewu pieniędzy.

Organizator turystyczny zmusza  klientów do uczestnictwa w  wycieczce do Egiptu pomimo ostrzeżenia jakie zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dużo ostatnio mówi się o atakach terrorystycznych  na obszarach cyklicznie odwiedzanych przez turystów. Mowa tu o Tunezji czy Egipcie.
W dniu 07 lipca  br. zadzwoniła do biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów  p. Joanna, która w maju br. dokonała zakupu wycieczki do Egiptu przez portal internetowy „wakacje pl”. Organizator turystyczny zapewniał o bezpieczeństwie  na tym obszarze. Klientka wpłaciła  całą cenę za 4-osobową rodzinę. Wykonanie usługi ma nastąpić  w lipcu br.  Śledząc  jednak ostatnie wydarzenia na świecie natknęła się na ostrzeżenie  dla podróżujących do Egiptu. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ukazał się bowiem komunikat o sytuacji potencjalnego wzrostu aktywności grup terrorystycznych w Egipcie i zagrożeniu zamachami kierowanymi również w stosunku do turystów. MSZ odradza wyjazdy do Egiptu, zaś osobom tam przebywającym zaleca bieżące monitorowanie sytuacji oraz bezwzględne wypełnianie zaleceń biur turystycznych. Ważne też jest zarejestrowanie się w systemie Odyseusz na str. MSZ, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących.
Pani Joanna  boi się jechać z rodziną  do Egiptu  i zwróciła się do swojego  pośrednika  z prośbą o wymianę imprezy na inny  kierunek. Pośrednik w odpowiedzi  stwierdził, że  istnieje  taka możliwość  w przypadku uregulowania kosztów  związanych z rezygnacją z wyjazdu do Egiptu. Na taką stratę  Pani Joanna nie może sobie pozwolić. Oszczędności przepadłyby bezpowrotnie, a do innej imprezy z pewnością musiałaby dopłacić.  Rodzi się więc pytanie.  Jechać narażając się na niebezpieczeństwo czy  pozwolić biurowi podróży stosować takie praktyki.

W opinii Rzecznika Konsumentów  biorąc pod uwagę obecną sytuację  nie wykluczającą potencjalnych zamachów terrorystycznych o czym w komunikacie z dnia 02 lipca br.  informuje MSZ touroperator nie może zmusić uczestników imprezy turystycznej do skorzystania z wycieczki w zagrożone miejsce.  To jest nasze zdrowie i życie i nasze pieniądze, natomiast organizator zobowiązany jest zapewnić turystom ochronę i bezpieczeństwo, a nie jest to możliwe w przypadku  niewykluczonych zamachów terrorystycznych.  Klientka biura ma rację żądając przekierowania jej  umowy na inną wycieczkę, na której będzie czuła się bezpiecznie. Jeśli  organizator turystyczny nie chce spełnić tej prośby, klientka  uprawniona jest do żądania zwrotu całej  wpłaconej kwoty.  Jeśli nawet touroperator poniósł rzeczywiste koszty związane z tą umową to może zwrócić się do  swojego ubezpieczyciela w związku z odwołaną imprezą turystyczną o pokrycie kosztów.   Profesjonalny wykonawca usługi powinien  posiadać ubezpieczenie od takiego ryzyka, tym bardziej, że  w ostatnim czasie  pojawiają się komunikaty, które wskazują  na zagrożone  aktami terroryzmu na obszarach turystycznych.
Udane wakacje to bezpieczne wakacje.

A co warto wiedzieć przed urlopem? –  na stronie: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11687

Edyta Domińczak -  Powiatowy Rzecznik Konsumentów