1 czerwca w całej Polsce odbyła się akcja pn. Ogólnopolski Głos Profilaktyki w ramach programu profilaktycznego Komendy Głównej Policji pn. „Profilaktyka A Ty”.

Celem akcji jest zachęcanie młodzieży, w tym uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, do konstruktywnego spędzania wolnego czasu, promowanie zdrowego stylu życia, aktywności, rozbudzanie zainteresowań, zapewnienie styczności z właściwymi wartościami kulturowymi, a tym samym ograniczanie kontaktu ze zjawiskami patologicznymi. Powiat Stargardzki corocznie przyłącza się do tej akcji.

W ramach tegorocznych działań Powiat Stargardzki wraz z Powiatową Komendą Policji w Stargardzie Szczecińskim i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
w Stargardzie Szczecińskim ogłosił dwa konkursy: plastyczny BEZPIECZNE WAKACJE 2015 oraz filmowy MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ.

Laureatami konkursu Bezpieczne Wakacje 2015 zostali:
III miejsce - Aleksandra Zajączkowska Zespół Szkół Publicznych w Suchaniu
II miejsce - Wiktoria Wolska Szkoła Podstawowa Nr 7 w Stargardzie Szczecińskim
I miejsce - Laura Korzelecka Szkoła Podstawowa Nr 7 w Stargardzie Szczecińskim

Wyróżnienia:
1. Sylwia Wojciechowska Zespół Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie Szczecińskim
2.  Karolina Wójcikowska Szkoła Podstawowa w Rzeplinie
3. Oliwia Kwieciszewska Zespół Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie Szczecińskim
4. Julia Hozner Szkoła Podstawowa w Rzeplinie
5. Alicja Michalak Zespół Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie Szczecińskim
6. Mateusz Pachniak Szkoła Podstawowa w Rzeplinie
7. Nikola Włodarczyk Zespół Szkół Publicznych w Suchaniu

Laureaci konkursu Młodość bez uzależnień:
- w kategorii szkół gimnazjalnych:
II miejsce - Kamil Łosiewicz z Gimnazjum Publicznego w Marianowie
I miejsce - Mateusz Rębisz z Gimnazjum Publicznego w Marianowie
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
III Miejsce – Kamila Stasiak, ZS nr 2 w Stargard Szczeciński
II Miejsce – Kamila Mościcka, ZS Nr 1 w Stargard Szczeciński
I Miejsce – Arkadiusz Sikora, ZS nr 1 w Stargard Szczeciński

Podczas wczorajszej akcji młodzież wysłuchała rozmowy Pana Tomasza Drabika – psychoterapeuty z młodym człowiekiem zmagającym się z uzależnieniem od alkoholu, który własnym przykładem chciał uzmysłowić jak dużym problemem jest uzależnienie i walka z nim.

Na podsumowanie akcji wszyscy razem kładąc prawą dłoń na sercu przez 60 sekund wybijali jego rytm - jako „Zryw Wolnych Serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.

Fot. Tadeusz Surma