Głównej zawartości

„Najeźdźcy ze Stargardu byli bezwzględni i zaatakowali podgrodzie (…). Walki toczyły się jeszcze długi czas. A powodem całego tego konfliktu był połów ryb na Inie.” Taką narrację prowadził kasztelan zamku w Krępcewie Bartosz Kasznia podczas inscenizacji bitwy pomiędzy Stargardem a Krępcewem, która naprawdę miała miejsce na tych terenach. Walki rycerzy wzbudziły największe zainteresowanie podczas wydarzenia kulturalno-historycznego „KREMZEWO – Brama Czasu 2015” 13 czerwca przy zamku w Krępcewie.

Oprócz walki wręcz i pojedynku rycerzy na koniach można było zobaczyć ostrzał zamku z trebusza (czyli machiny miotającej), wymianę strzałów łuczników, a także odpowiedź obrońców zamku w postaci strzałów z bombardy (działa nabijanego prochem).

Była to już trzecia edycja tej imprezy. Z roku na rok gromadzi ona coraz więcej widzów, którzy stają się także uczestnikami poprzez udział w warsztatach, grach i konkurencjach. Podczas jej trwania, oprócz wspomnianej bitwy, odbył się II Turniej Rycerski o Miecz Gryfitów i Tarczę Pomorza Zachodniego. Uczestnicy mogli również zmierzyć się w grach średniowiecznych. Tym razem dla odmiany były to gry planszowe. Wystąpiły także dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 5 ze Szczecina, które zaprezentowały przedstawienie pt. „Mikołajek w średniowieczu”. Na straganach można było kupić miecze i tarcze, rękodzieło, miody pitne i podpłomyki. Swoje umiejętności prezentował garncarz ze swoim kołem, a także kowal, który wykuwał między innymi groty do strzał. Wieczorem puszczano wianki na Inie. Następnie odbyło się symboliczne przejście przez Bramę Czasu, a tuż po tym wspaniały pokaz tańca z ogniem.

I tak zakończyła się kolejna edycja tego wydarzenia, które już na stałe zapisało się w kalendarzu wydarzeń na terenie gminy Dolice. A jego organizacja była możliwa dzięki wsparciu Gminy Dolice, Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo, Zamku Książąt Pomorskich ze Szczecina, Banku Gospodarstwa Krajowego, Zakładu Tartacznego Dariusza Taube z Kolina, Tartaku „Trakstol” z Rzeplina, a także wielu osób indywidualnych, które w różny sposób wsparły organizatorów.

Organizatorami byli: państwo Magdalena i Bartosz Kasznia, sołectwo Krępcewo oraz Stowarzyszenie Rozwoju Krępcewa wraz z wolontariuszami.

Źródło: www.dolice.pl