Głównej zawartości

Przed wakacjami Samorząd Województwa rusza z kampanią informacyjną „Alkohol ciągnie na dno”. Plakaty z hasłem promującym akcję będzie można zobaczyć w pobliżu kąpielisk, w budynkach użyteczności publicznej, na ekranach regionalnych pociągów.

25 czerwca wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa przedstawił założenia kampanii realizowanej we współpracy z Zachodniopomorskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie.

W ramach kampanii ratownicy otrzymają także koszulki z nadrukiem logo akcji oraz ogólnopolskim numerem ratunkowym nad wodą 601 100 100. Natomiast frisbee z hasłem akcji ma zwrócić uwagę wczasowiczów, jak ważny jest trzeźwy wypoczynek nad wodą. Gadżety kampanii do bezpłatnej dystrybucji otrzyma WOPR oraz zachodniopomorskie gminy, które zostały zaproszone do współpracy. Ratownicy będą także informować o możliwości sprawdzenia trzeźwości, dzięki alkomatom ALCOBLOW. Urządzenia zostały zakupione ze środków Województwa Zachodniopomorskiego w 2014 r. w ramach programu „Trzeźwy kierowca”. Alkomaty otrzymały WOPR, KWP i OSP.

- Zbliżający się sezon wakacyjny co roku wiąże się ze zwiększoną ilością wypadków nad wodą. Działania informacyjno-edukacyjne mają kluczowe znaczenie w promowaniu trzeźwego wypoczynku nad wodą – mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa. – W tym roku Samorząd Województwa będzie realizował kampanię „Alkohol ciągnie na dno”. Akcja pokazuje  zagrożenia i negatywne skutki spożywania alkoholu. Jest to kontynuacja wcześniejszych działań Samorządu Województwa – dodał.

- Kampania ma zwrócić uwagę na zagrożenia związane z „kąpielą z promilami”. Ma zachęcać  wypoczywających ludzi do reagowania na sytuacje niebezpieczne np. gdy widzimy osobę nietrzeźwą, która wypożycza sprzęt wodny – mówiła podczas konferencji dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anna Nowak.

Podczas konferencji prasowej o rozsądek przy wypoczywaniu nad i na wodzie apelował wielokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski w wioślarstwie Marek Kolbowicz.
Kampania jest kontynuacją wcześniejszych działań Samorządu Województwa dotyczących promocji trzeźwości i aktywnego wypoczynku nad wodą. W Polsce blisko 30% utonięć związanych jest ze spożywaniem alkoholu.

Źródło: www.wzp.pl