To było piękne i wzruszające pożegnanie. Pobyt dzieci i młodzieży z Ukrainy, z terenów Donbasu i Krymu, dobiegł końca. 50-osobowa grupa spędziła w powiecie stargardzkim jedenaście dni. 30 lipca w Bursie Szkolnej wszyscy dziękowali za tak wspaniale spędzone wakacje, żegnając się z żalem.

Przyjazd do Polski był dla nich chwilą wytchnienia i możliwością zapomnienia o tym, co dzieje się w ich kraju. Pobyt dzieci i młodzieży zorganizowało stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce i Parafia Greckokatolicka w Stargardzie. Organizację przedsięwzięcia wsparło wiele osób. Pomogli m.in.: Powiat Stargardzki, Miasto Stargard, szkoły i gminy powiatu. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się zorganizować wiele ciekawych atrakcji, wyjazdów i zabaw.

Pożegnalne spotkanie 30 lipca obfitowało w ciepłe słowa, które opiekunowie wraz z dziećmi z Ukrainy kierowali do organizatorów i tych, którzy wsparli projekt. Panie: Iwona Wiśniewska – Wicestarosta oraz Ewa Sowa – Zastępca Prezydenta Miasta, w podziękowaniu otrzymały bukiety białych róż. Nie zabrakło wymiany pamiątek, w tym ukraińskiej flagi, która będzie przypominać wspólnie spędzony czas. Na podróż, dzieci i młodzież z Ukrainy otrzymały od Powiatu Stargardzkiego trzy wielkie torby wypełnione napojami i słodyczami.

Fot. Tadeusz Surma