„Kochajmy mądrość” – te proste, ale jednocześnie ważne słowa, były mottem przewodnim wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2015/2016, która odbyła się 1 września w Zespole Szkół nr 1 w Stargardzie. Zaproszeni goście mówili o dotychczasowych osiągnięciach i wyzwaniach, jakie czekają w nowym roku, a dzieci i młodzież przygotowały imponujący program artystyczny.

Gospodarzami uroczystości byli: Zachodniopomorska Kurator Oświaty Maria Borecka, Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski oraz Prezydent Miasta Stargard Sławomir Pajor. Dlaczego to właśnie Stargard i Zespół Szkół nr 1 stały się miejscem tegorocznej inauguracji? Maria Borecka przyznała, że na organizację wojewódzkiej uroczystości zawsze wybierana jest szkoła zasłużona, a ZS nr 1 niewątpliwie taką jest. „Szkoła, podobnie jak starostwo, otrzymała nagrodę Ministra Gospodarki za wkład w rozwój szkolnictwa zawodowego” – przypomniała.

Przemawiający goście nie szczędzili miłych słów i życzeń dla grona pedagogicznego i uczniów. Starosta Ireneusz Rogowski dokonał ponadto podsumowania minionego roku szkolnego, przypominając najważniejsze działania i projekty realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych.

1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale również rocznica wybuchu II wojny światowej – co zostało przypomniane podczas uroczystości. Pamięć ofiar uczczono minutą ciszy. Wcześniej odbyła się Msza Święta w kościele Św. Ducha.

Uroczystość została wzbogacona o część artystyczną, w której swoje talenty zaprezentowały dzieci i młodzież. Publiczność miała okazję obejrzeć niezwykle szerokie spektrum umiejętności – od śpiewu, poprzez taniec, grę na instrumentach, kończąc na recytacji z akompaniamentem.

Fot. Tadeusz Surma