Rano, przy dużym zamgleniu, na ulicy Dworcowej w Dobrzanach dochodzi do czołowego zderzenia dwóch samochodów – na szczęście to jedynie upozorowane wydarzenie, które posłużyło do przeprowadzenia powiatowych ćwiczeń jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

W ćwiczeniach 28 listopada wzięły udział jednostki ochrony przeciwpożarowej z Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych w Dobrzanach, Suchaniu, Marianowie, Ińsku, Chociwlu i Starej Dąbrowie. Łącznie –  pięćdziesiąt osiem osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Scenariusz upozorowanego wydarzenia był następujący: w niesprzyjających warunkach pogodowych dochodzi do zderzenia czołowego busa przewożącego robotników do pracy z samochodem dostawczym rozwożącym towary do sklepów. Wjeżdżające do Dobrzan od strony Krzemienia trzy samochody, nie spodziewając się wypadku, zaczynają gwałtownie hamować. Pierwszy z nich, chcąc uniknąć zderzenia z samochodem dostawczym odbija w lewo i dachuje na poboczu drogi, drugi zatrzymuje się przed wypadkiem a trzeci uderza w tył już stojącego pojazdu. To wszystko ma miejsce przed przybyciem pierwszych zastępów strażaków. Jako pierwsza na miejsce wypadku dojeżdża Ochotnicza Straż Pożarna z Dobrzan. Dowodzący działaniami przekazuje informację, że w wyniku zderzenia pojazdów zostało rannych dziesięć osób, które przebywają w pojazdach i wymagają pomocy medycznej i ewakuacji z pojazdów przy użyciu sprzętu hydraulicznego. W trakcie prowadzenia działań zostaje ujawniony dodatkowy poszkodowany, który po zderzeniu opuścił pojazd o własnych siłach i ukrył się w pobliżu miejsca zdarzenia.

Szkolenia w terenie, jak te przeprowadzone w sobotę, w Dobrzanach, zyskują na popularności. To doskonały sposób, aby w praktyce przećwiczyć pewne zachowania, mechanizmy i zasady postępowania podczas dużych wypadków komunikacyjnych.

Fot. Bartosz Toma

Źródło: www.straz.stargard.com.pl