Analizator do wykrywania narkotyków w organizmie dołączył do wyposażenia Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. Dziś, podczas Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski przekazał sprzęt Komendantowi insp. Leszkowi Ciarkowskiemu.

Ideą, jaka towarzyszyła powołaniu Powiatowej Rady, było zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg. Cieszę się, że ta idea wciąż jest aktualna – powiedział na wstępie Starosta. - Zakup tzw. drugtestera to kolejny krok w celu wzmocnienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Insp. Leszek Ciarkowski przyznał, że sprzęt zdecydowanie usprawni działania stargardzkich policjantów. W województwie zachodniopomorskim na swoim wyposażeniu mają go nieliczne jednostki, ale tam gdzie on jest, wykrywanie obecności narkotyków w organizmie – w szczególności u kierowców – stało się efektywniejsze.

Najpierw na specjalną kasetę testową jest pobierana próbka śliny, następnie wędruje ona do analizatora i już po kilku minutach można odczytać wynik. Przed tym nowym urządzeniem nie ukryje się nic, gdyż dokładnie rozpozna ono nawet najmniejsze dawki zażywanych narkotyków. Nie ma znaczenia, czy jest to tylko kilka pociągnięć „skręta”, czy twardy narkotyk. Urządzenie służy do testowania prób śliny pod kątem różnych narkotyków – amfetaminy i jej pochodnych, opiatów, kokainy i jej pochodnych, benzodiazepiny i kanabinoidów. Jeżeli pomiar wykonany przez Drager Drug Test 5000 jest dodatni, wtedy od kierowcy pobierana jest próbka krwi, którą zbada specjalistyczne laboratorium – wyjaśnia podkom. Łukasz Famulski.

Komendant podziękował również Członkowi Zarządu Powiatu Irenie Agacie Łuckiej oraz Staroście Stargardzkiemu Ireneuszowi Rogowskiemu za wspierania działań profilaktycznych Policji.

Po przekazaniu sprzętu, wręczono akty powołania trzem nowym członkom rady. Zostali nimi: Marek Fiszer, Robert Sabadini, a także insp. Leszek Ciarkowski, który objął funkcję wiceprzewodniczącego. Po tej części rozpoczęto obrady.

Fot. Tadeusz Surma; Powiat Stargardzki; KPP Stargard