Głównej zawartości

22 kwietnia br. 2 Stargardzki Batalion Saperów obchodził swoje święto. „Dzień Sapera” dla żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych jest to dzień szczególny – dzień upamiętniający ofiarność i bohaterstwo saperów walczących i poległych w walkach za Ojczyznę oraz  dzień zadumy nad tymi, którzy odeszli na wieczną saperską wartę, ale także dzień satysfakcji z: osiągnięć, rzetelnie wykonywanych zadań i obowiązków.

Uroczystości rozpoczęły się od wykładu historycznego w Klubie Wojskowym w Stargardzie pt.: „2 Pułk Saperów Kaniowskich – historia i pamięć”.

Na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem Poległych Saperów odbył się Apel pamięci oraz złożone zostały kwiaty przez żołnierzy 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów, Zarząd Powiatu Stargardzkiego, przedstawicieli: Gminy – Miasta Stargard, Radnych Miejskich i Powiatowych, służby mundurowe oraz uczniów z klasy mundurowej z II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie.

Następnie żołnierze wraz z zaproszonymi Gościm przenieśli się na teren Czerwonych Koszar w Stargardzie, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka.
W uroczystościach uczestniczył Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz oraz Wojewoda Zachodniopomorski – Piotr Jania.  

Minister Obrony Narodowej decyzją Prezydenta RP, odznaczył Pana Wiktora Sumińskiego – Żołnierza Niezłomnego - Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi dla niepodległości Polski. Pan Wiktor Sumiński, ps. Kropidło, ma 95 lat i mieszka w Prusimiu w gminie Resko. Pan Wiktor awansowany został  do pierwszego stopnia oficerskiego, podporucznika w stanie spoczynku.

Na uroczystości nie mógł dotrzeć Pan Andrzej Kiszka również Żołnierz Niezłomny - ps. Dąb, który awansowany został z kapitana na majora. 95-letni Andrzej Kiszka jest jednym
z najdłużej nieuchwytnych dla komunistycznej bezpieki żołnierzy podziemia niepodległościowego. W leśnej ziemiance na wschodzie Polski ukrywał się przed UB przez prawie 10 lat. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma innymi odznaczeniami.

Pamiątkowe ryngrafy z rąk Ministra otrzymali również żołnierze i cywile zaangażowani
w akcję pomocy Żołnierzom Niezłomnym, tj. Piotr Maletka, Rafał Molenda, Maciej Paul, Krzysztof Pronobis i Roland Waszkowiak. Akcja pomocy polegała na zbiórce środków niezbędnych do remontu mieszkania i zakupu aparatu słuchowego dla Żołnierzy Niezłomnych.

Wszyscy zgromadzeni podziwiali defiladę wojskową oraz musztrę do muzyki Michaela Jacksona w wykonaniu 2bsap. Ponadto można było obejrzeć sprzęt wojskowy oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

Foto: T. Surma