Głównej zawartości

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji Zarząd Powiatu Stargardzkiego i Rejonowa Rada HDK PCK w Stargardzie, dziękują wszystkim krwiodawcom za ratujący życie dar krwi oraz składają najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, niegasnącej motywacji i pogody ducha.

W tym roku hasło tegorocznej kampanii na rzecz krwiodawstwa brzmi: „Krew łączy nas wszystkich”, tym samym, skupiając się na podziękowaniu krwiodawcom i podkreślając aspekt dzielenia się i więzów, łączących pacjentów i krwiodawców. Ponadto, dla celów obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy przyjęto drugie hasło: „Dziel się życiem, oddaj krew”.

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając i zapewniając im wyższą jakość życia, a także stanowią zabezpieczenie złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również istotną rolę w kontekście opieki i ratowania życia matek i dzieci oraz w czasie operacji ratunkowych podejmowanych w związku z katastrofami naturalnymi i spowodowanymi przez człowieka.

W wielu krajach zapotrzebowanie na krew znacznie przewyższa dostępne zasoby i służby krwiodawstwa zmagają się z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając jednocześnie o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Jedynie regularne, nieodpłatne oddawanie krwi przez honorowych  krwiodawców umożliwia zapewnienie odpowiednich zasobów krwi. Celem WHO jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 r. wszystkie państwa pozyskiwały potrzebne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

Obecnie jedynie w 62 państwach krajowe zasoby krwi zabezpieczają niemal wyłącznie w 100% honorowi krwiodawcy, podczas gdy 40 państw nadal korzysta z krwi oddawanej przez członków rodzin pacjentów, a nawet z płatnego krwiodawstwa.