Głównej zawartości

Starosta Stargardzki Ireneusz Rogowski na zaproszenie Wojewody Zachodniopomorskiego uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy i nadania imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego Terminalowi LNG w Świnoujściu. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Beata Szydło.

Organizatorami sobotniej uroczystości byli pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Obok premier Beaty Szydło w wydarzeniu uczestniczył prezydent Andrzej Duda, który podkreślał, że gazoport był wielką wizją śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inwestycją o charakterze przełomowym. Szefowa rządu wzięła również udział w sobotniej dyskusji na temat sektora energetycznego w Polsce.

Koncepcja budowy gazoportu została przedstawiona 22 maja 2006 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W piątek do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu.
Źródło: www.kprm.gov.pl